ortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Prof. Grochmalski dla Niezalezna.pl: Putin prowadzi głęboką sowietyzację Rosji

Prof. Piotr Grochmalski jest zdania, że Władimir Putin obecnie liczy na to, że w długotrwałym konflikcie wyczerpie się poparcie Zachodu dla wspierania Ukrainy. - Ta wojna na wyczerpanie to niebezpieczna gra również dla Putina, ponieważ żadne państwo nie jest w stanie w dłuższym okresie wytrzymać takiego obciążenia. To może wywołać głębokie pęknięcia szczególnie na styku dowództw i sztabów oraz różne formy buntów w samej Rosji – mówi ekspert.

Rosyjski dyktator Władimir Putin
kremlin.ru\printscreen

W tym roku na zbrojenia Rosja przeznaczy aż 40 proc. wydatków całego budżetu rosyjskiego. Dzieje się to kosztem przemysłu lekkiego i poziomu życia w Rosji.  Rosjanie zwiększają w tej chwili nakłady na zbrojenia do przerażających rozmiarów. Jeszcze przed wybuchem wojny mieli na zbrojenia wydać w okolicach 130 mld dolarów w latach 2022-2024. Tylko w jednym półroczu 2023 roku Rosjanie wydadzą 100 mld dolarów na zbrojenia.   

Dochodzi do tego gigantyczna armia ludzi zaangażowanych na rzecz aparatu bezpieczeństwa. W Rosji 11 proc. czynnych zawodowo mężczyzn było zatrudnionych w strukturach siłowych. Jeśli do tego dodamy tych 5.5 oraz 6 proc., którzy pracują w przemyśle zbrojeniowym mamy kilkanaście procent czynnych zawodowo pracujących na rzecz rosyjskiej machiny wojennej.

W ostatnich miesiącach przyjęto cały kompleks regulacji i ustaw, które zwalniają z odpowiedzialności żołnierzy za czyny popełnione na wojnie. W Rosji podniesiono ponadto wiek poborowy z 27 do 30 roku życia co ma obowiązywać od przyszłego roku.

-To nie powoduje natychmiastowych zmian, ale będzie działać na rzecz dalszej militaryzacji Rosji.  Jest to obliczone na zapewnienie pewnej płynności, jeśli chodzi o poborowych. Do tego dochodzi aresztowanie Igora Girkina, który był dla Rosjan jednym z najbardziej „zasłużonych” w wojnie na Ukrainie. Widzimy przykręcanie śruby już w zamordystycznym państwie

–  mówi prof. Piotr Grochmalski.

Kolejne pakiety uzbrojenia dla Ukraińskich Sił Zbrojnych trafiają za późno i są zbyt niewystarczające, aby móc pokonać Rosję. Jak podkreśla ekspert postępowanie Zachodu ma na celu niezbyt aktywne zasilanie Ukraińców, aby ich sukcesy nie wywołały serii wydarzeń w samej Rosji wprowadzających chaos.

Tymczasem Putin liczy, że w długotrwałym konflikcie wyczerpie się poparcie Zachodu ze względu na zmęczenie wojną społeczeństwa. Natomiast społeczeństwo rosyjskie gotowe jest na poniesienie poważnych strat z tego tytułu. Wojna na wyczerpanie jest również zabójcza dla Rosji. To tak ogromne obciążenie, że żadne państwo tym bardziej Rosja na dłuższą metę nie wytrzyma. Wiąże się to z totalną degradacja państwa rosyjskiego i głębokim pęknięciem również w strukturach siłowych. 

– mówi ekspert.

 

 Źródło: niezależna.pl

 

#Putin #dyktator #rosyjska agresja #wojna na Ukrainie #Kreml #zachód #Władimir Putin #przemysł zbrojeniowy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wideo