Przy wygranej Ukrainy Rosja wycofa się z Naddniestrza?

Pokonanie rosyjskich sił przez Ukrainę może doprowadzić do wycofania się Rosji z Naddniestrza, separatystycznego terytorium w granicach Mołdawii, powiedział minister spraw zagranicznych tego kraju Nicu Popescu na antenie kiszyniowskiego radia Vocea Basarabiei.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Flaga nieuznawanego Naddniestrza
pixabay.com

Wyjaśnił, że władze Mołdawii “chcą i oczekują”, że pokonanie przez Ukrainę rosyjskich wojsk zmusi je do “wycofania się w sposób pokojowy z okupowanego Naddniestrza”.

“Oczekujemy na zwycięstwo Ukrainy, dzięki któremu w nowych warunkach moglibyśmy prowadzić nasze działania na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu”, powiedział Nicu Popescu.

W ostatnich miesiącach prezydent Mołdawii Maia Sandu kilkakrotnie nazywała mianem “nielegalnej” obecność około 1,7 tys. rosyjskich żołnierzy w separatystycznej enklawie, której władze w 1991 r. ogłosiły niepodległość. Nie uznało jej dotychczas żadne państwo.

Choć liczebność wojsk Naddniestrza szacowana jest na około 7,5 tys., to zdaniem mołdawskiego ministra obrony Anatolie Nosatiiego łączna liczba członków służb mundurowych tej enklawy posiadających dostęp do broni sięga 14 tys. osób.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Mołdawia #Ukraina #Rosja #Naddniestrze

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo