Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

To już pewne - rosyjska broń jądrowa będzie na Białorusi. Moskwa i Mińsk podpisały umowę

Rosyjska broń jądrowa zostanie rozmieszczona na terytorium Białorusi. W czwartek w tej sprawie umowę podpisali ministrowie obrony narodowej państw. Choć będzie ona przechowywana w białoruskim schronie, to kontrola nad nią pozostanie w rękach Moskwy.

zdjęcie ilustracyjne
By Vitaly V. Kuzmin - http://vitalykuzmin.net/?q=node/446, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia

W ramach porozumienia na Białoruś ma zostać dostarczony taktyczno-operacyjny zestaw rakietowy Iskander-M i przeciwlotnicze systemy rakietowe S-400. Co więcej Rosja miała również zmodernizować białoruskie taktyczne Su-25, by mogły przenosić broń jądrową.

Białoruski minister obrony Wiktar Chrenin stwierdzi, że ten krok to "odpowiedź na agresywną politykę nieprzyjaznych państw". Jego rosyjski odpowiednik Sergiej Szojgu podkreślił z kolei, że Rosja nie przekaże Białorusi broni, a jedynie ją tam ulokuje. Pełna kontrola nad nią wciąż będzie w należeć do Moskwy. 

Zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami Władimira Putina, magazyny do przechowywania jądrowej broni na Białorusi mają powstać do 1 czerwca.

Niedługo jednak po ogłoszeniu tej decyzji amerykańscy analitycy z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) ocenili, że działania były planowane jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę. W swoim raporcie stwierdzili, że na wyposażeniu Moskwy jest broń, która może dosięgnąć celów pozostających w zasięgu tej rozmieszczonej na Białorusi. Według nich najbardziej prawdopodobnym celem tego ruchu było jeszcze większe uzależnienie Mińska od Kremla.

 Źródło: belsat.eu, niezalezna.pl

 

#Białoruś #Rosja #broń jądrowa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo