Od początku roku w Iranie wykonano 55 kar śmierci

Organizacja Iran Human Rights (IHR) poinformowała w piątek, że od początku roku w Iranie wykonano karę śmierci na 55 osobach, spośród których cztery zostały skazane za udział w protestach, a większość pozostałych za przestępstwa narkotykowe.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Flaga Iranu
pixabay.com

Mająca siedzibę w Oslo IHR ogłosiła w komunikacie, że udało jej się potwierdzić, iż co najmniej 55 egzekucji zostało wykonanych w ciągu pierwszych 26 dni 2023 roku. Według organizacji co najmniej 107 osób zostało skazanych i oczekuje na wykonanie kary śmierci.

"Każda egzekucja w Republice Islamskiej jest aktem politycznym" - głosi komunikat IHR, która ocenia, że reżim ucieka się do częstszego stosowania kary śmierci, aby zastraszyć tych Irańczyków, którzy nadal biorą udział w protestach, jakie wybuchły w połowie września po śmierci młodej Kurdyjki Mahsy Amini.

Pod koniec ubiegłego roku IHR podała, że co najmniej 100 osób zostało w Iranie skazanych na śmierć lub postawiono im zarzuty, za które grozi kara główna w związku z udziałem w antyrządowych protestach.

IHR podkreśliła też w swym raporcie, że wszystkie osoby, którym grozi kara śmierci są poddawane "fizycznym i psychicznym torturom, aby wymusić na nich obciążające ich zeznania".

Masowe demonstracje rozpoczęły się w połowie września 2022 roku po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Iran #kara śmierci

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo