Nie wyszło w maju, spróbuje teraz? Kasparow ujawnia: Putin chce ogłosić zwycięstwo nad Ukrainą w dniu swoich 70. urodzin

Rosyjski opozycjonista Kasparow przekonuje, że władze Rosji już zrozumiały, że wojny z Ukrainą nie da się wygrać w pierwotnie zaplanowany sposób. Sugeruje jednak, że dyktatorzy są jednak przywiązani do dat. „Dlatego propagandowym celem Putina jest ogłoszenie zwycięstwa 7 października, czyli w dniu jego 70. Urodzin” – przekonuje Kasparow.

By Amaury Laporte - Protests Against War in Ukraine 057 - Three Tyrants Stalin Putin Hitler 1, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115633926

Jestem tego niemal pewien, bo dyktatorzy uwielbiają (różne) rocznice. (...) Sądzę, że na Kremlu przeważył wreszcie jakiś zdrowy rozsądek i zauważono tam, że nie udaje się pokonać Ukrainy na taką skalę, na jaką chciano to początkowo osiągnąć. To oznacza, że (w ocenie rosyjskich władz) trzeba teraz zabezpieczyć zdobycze terytorialne, okopać się i prowadzić negocjacje z pozycji siły. Tak uważa Putin.
- oznajmił Kasparow w rozmowie z ukraińskim portalem obozrevatel.com.

Według opozycjonisty ostatnie wydarzenia na froncie, czyli udane ataki Ukraińców przy pomocy amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS, wywołały panikę wśród Rosjan i zatrzymały ich ofensywę. 

Wszystko idzie nie tak, jak sobie zaplanowali. Najbliższe tygodnie przyniosą decydujące rozwiązania. Wyzwolenie Chersonia przez ukraińskie wojska może stać się punktem zwrotnym w tym konflikcie.
- dodał polityk.

Kasparow był jednym z najwybitniejszych szachistów w historii, mistrzem świata i wieloletnim liderem światowego rankingu szachowego. Po zakończeniu kariery sportowej zaangażował się w działalność polityczną jako jeden z liderów rosyjskiej opozycji antykremlowskiej. Mieszka na stałe za granicą.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo