Nie będzie nowych kontraktów. Największy dostawca energii w Niderlandach zrywa z rosyjskim gazem

Firma Eneco, która należy do pierwszej trójki największych dostawców energii w Niderlandach, poinformowała we wtorek, że nie będzie już zawierała nowych kontraktów na dostawy gazu z Rosji. Premier Litwy Ingrida Szimonyte podała, że PKN Orlen, zarządzający jedyną rafinerią w państwach bałtyckich Orlen Lietuva, zamierza w najbliższym czasie całkowicie zrezygnować z rosyjskiej ropy naftowej.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Władimir Putin
kremlin.ru / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Prezes As Tempelman przekazał dziennikarzom informację, że kierowana przez niego firma całkowicie zrezygnuje z rosyjskiego gazu. „Nie będziemy zawierać żadnych nowych kontraktów z Rosją” – powiedział dziennikarzom Tempelman.

Dotychczasowe umowy przestaną obowiązywać w kwietniu i Eneco nie zamierza ich przedłużać.

Jednocześnie prezes przekazał informację, iż w związku z dużymi wahaniami cen energii, firma będzie aktualizowała ceny dostarczanego surowca w cyklu miesięcznym.

„Jeśli ceny gazu i prądu znacząco będą znacząco odbiegały od poprzedniego miesiąca, miesięczna kwota zostanie skorygowana”

– powiedział Tempelman.

Eneco ma ponad 2 mln klientów indywidualnych i ponad 40 tys. „dużych klientów biznesowych”. Swoją działalność prowadzi również w Belgii, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii.

"Orlen Lietuva" zamierza odejść od rosyjskiej ropy

"Spółka jest bardzo blisko etapu, na którym nie będzie już kupować rosyjskiej ropy i nie będzie jej wykorzystywać do rafinacji"

- powiedziała premier Litwy Ingrida Szimonyte dziennikarzom, którzy pytali ją, czy Litwa może zrezygnować ze wszystkich surowców energetycznych z Rosji.

Na początku marca zastępca dyrektora rafinerii na Litwie Audrius Daugnora powiedział, że od 2014 roku Orlen Lietuva dywersyfikuje swój surowiec i rafinuje nie tylko rosyjską ropę, więc rezygnacja z tego surowca nie będzie dla spółki trudna. Poinformował, że PKN Orlen w celu wzmocnienia alternatywnych dostaw ropy uzgodnił z koncernem Saudi Aramco zakup 5 dodatkowych tankowców do przewozu ropy na Morzu Północnym, z których część będzie wykorzystywana w rafinerii w Możejkach.

W ostatnich latach 2/3 przerabianej ropy w rafinerii na Litwie pochodziło z Rosji. Teraz, według Daugnorasa "liczby odwracają się w drugą stronę".

PKN Orlen ma 100 proc. akcji litewskiej rafinerii, która w 2009 r. zmieniała nazwę z Mażeikiu na Orlen Lietuva.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo