Bodnar kontra Giertych » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

NASZ TEMAT! Innowacyjny ukraiński system dostępny w Polsce i krajach bałtyckich. Przechyli szalę w wojnie informacyjnej?

Jednym z głównych narzędzi na froncie informacyjnym wykorzystywanym przez ukraińskich żołnierzy, służb specjalnych, oraz ochotników jest wypracowany latami system szybkiego rozpoznawania wizerunków rosyjskich okupantów. Na sukces duży wpływ ma ukraiński system Identigraf. Na krótko przed rozpoczęciem ataku militarnego Rosji na Ukrainę, dostęp do systemu otrzymały również państwa NATO, w tym Polska.

niezalezna.pl

Impulsem do zebrania cennego doświadczenia w identyfikacji osób odpowiedzialnych za okupację ukraińskich terenów była aneksja przez Rosję Krymu oraz części Donbasu w 2014 roku. Dziś system został udoskonalony na tyle, że każdy z zatrzymanych obecnie rosyjskich żołnierzy na Ukrainie zastaje rozpoznany w imponująco krótkim czasie.

Najnowszym przykładem jest chociażby schwytanie majora rosyjskiej armii – Krasnojarcewa. Jego samolot Su-34 został strącony podczas bombardowania ukraińskiego miasta Czernihów. Po bardzo krótkim czasie strona ukraińska poinformowała, że ten sam wojskowy brał udział w wojnie w Syrii. Opublikowano zdjęcie, gdzie major stoi obok syryjskiego dyktatora Baszszara al-Asada.

Stało się to możliwe dzięki temu, że Krasnojarcew znajdował się w bazie ukraińskiego portalu „Mirotworec” (Myrotvorets – ukr., www.myrotvorets.news) za udział w masowych zabójstwa syryjskiej ludności cywilnej. „Mirotworec” to ukraiński serwis internetowy, który od 2014 r. publikuje dane osobowe osób uważanych za „wrogów Ukrainy” lub, jak sama strona stwierdza, „których działania noszą znamiona przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy, pokojowi, bezpieczeństwu ludzkości i prawu międzynarodowemu”. Dyrektorem  „Mirotworca” jest Roman Zajcew.

Za jeden ze swoich największych sukcesów sami autorzy strony uważają ujawnienie 15 grudnia 2021 r. danych osobowych 4 tys. najemników z Grupy Wagnera - prywatnej firmy wojskowej, powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym. Była to największa lista z precyzyjnymi danymi tych osób, która została ujawniona publicznie.

Z kolei wynikiem jeszcze większego wysiłku zespołu Mirotworec jest dostępny on-line system Identigraf (www.identigraf.center). Dostępna ona jest przede wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy są na terenie kraju i korzystają z usług komórkowych ukraińskich operatorów. Dla rejestracji niezbędny jest posiadanie ukraińskiego numeru komórkowego. Po zalogowaniu wystarczy załadować zdjęcie podejrzanej osoby i system rozpozna ją w kilkanaście sekund. Każdy prywatny użytkownik może w ten sposób sprawdzić trzy zdjęcia na dobę.

„60 proc. możliwości systemu jest zarezerwowane dla sił pokojowych i tych, dla których rozpoznawanie twarzy jest koniecznością”

– czytamy na portalu.

Na krótko przed rozpoczęciem ataku zbrojnego Rosji na Ukrainę, „Mirotworec” udostępnił swoją bazę i system Identuigraf krajom NATO, w tym Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Łotwie, Litwie, Estonii oraz Polski. Wcześniej dostęp do niej był możliwy tylko z terenu Ukrainy. O czym poinformował publicznie.

Na prośbę portalu niezalezna.pl o komentarz do tego, przedstawiciele „Mirotworca” odpowiedzieli:

„O współpracy z innymi państwami nie będziemy opowiadali. Ten, kto uważa za potrzebne o tym opowiedzieć, sam to zrobi. Takie są umowy o współpracy. My nie komentujemy nigdy takich rzeczy, zwłaszcza jeżeli chodzi o wspólne projekty i wspólne działania”.

Zaś możliwości systemu są ogromne. Oto tylko kilka przykładów. System jest w stanie rozpoznać twarz nawet jeżeli między jednym a drugim zdjęciem jest wiele lat różnicy.

fot. https://myrotvorets.news/ print screen - zdjęcie tej samej osoby w 2001 r. oraz w 2021 r.

Jest w stanie ustalić powiązania rodzinne osób. Na zdjęciach - Ksenia Sobczak. Córka mentora Władimira Putina - zmarłego mera Petersburga Anatolija Sobczaka.

fot. https://myrotvorets.news/ print screen

Przeszkody dla niego nie stanowią również zniekształcenia twarzy przez mocny makijaż oraz operacje i zabiegi plastyczne. Przykład ukraińskiej piosenkarki Iryna Biłyk, która wystąpiła na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie.

fot. https://myrotvorets.news/ print screen

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Olga Alehno
Wczytuję ocenę...
Wideo