Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

MSZ o ewakuacji Polaków: Izrael ma możliwość zablokowania wyjazdu poszczególnych osób

Strona izraelska ma możliwość zablokowania takich wyjazdów w odniesieniu do poszczególnych osób i w pewnych indywidualnych przypadkach mamy taką sytuację, tej zgody nie uzyskaliśmy - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, pytany w czwartek o kwestię ewakuacji polskich obywateli ze Strefy Gazy.

Ewakuacja Polaków z Izraela
mł. chor. Piotr Gubernat - MON

Podczas konferencji prasowej w Sejmie w czwartek wiceminister spraw zagranicznych został zapytany o przebieg ewakuacji pozostałych w Strefie Gazy polskich obywateli.

Jabłoński wskazał, że "we wszystkich przypadkach, których nie udało się dotąd zakończyć, to są decyzje strony izraelskiej". "Strona izraelska ma tutaj absolutnie stuprocentową możliwość zablokowania tych wyjazdów w odniesieniu do poszczególnych osób; i w pewnych indywidualnych przypadkach mamy taką sytuację, że tej zgody nie uzyskaliśmy, że strona izraelska tej zgody nie udzieliła" - powiedział wiceminister.

"Te osoby, co do których zgoda została udzielona, wszystkie miały możliwość ewakuacji, ale też nie wszystkie osoby z tej możliwości skorzystały" - zaznaczył. Na pytanie o liczbę ewakuowanych i Polaków, którzy w Strefie Gazy pozostali, Jabłoński odpowiedział, że nie będzie podawał danych ze względu na ochronę ich prywatności wobec możliwości łatwego ich zidentyfikowania. "Staramy się podawać tylko tyle informacji, na ile jest to niezbędne" - zaznaczył.

Wiceszef polskiej dyplomacji zauważył, że bardzo wiele państw zmaga się z podobną sytuacją. "Obywatele wielu innych państw cały czas pozostają w Strefie Gazy, nie wszyscy uzyskali zgodę na ewakuację" - powiedział.

Jabłoński przypomniał, że polscy obywatele byli ewakuowani z Gazy w kilku grupach, liczących czasem po kilka osób. "Nie będziemy jednak podawać szczegółów logistycznych (...) ze względów bezpieczeństwa" - zaznaczył.

Zapewnił, że działania cały czas trwają. "Rozmawiamy ze stroną izraelską, jesteśmy w kontakcie i z siłami dyplomatycznymi, i konsularnymi, i również instytucji bezpieczeństwa, żeby ten proces zakończył się skutecznie, tam, gdzie jest to możliwe" - podkreślił. Wiceszef MSZ wskazał, że działania ws. ewakuacji polskich obywateli z Gazy rozpoczęły się już 9 października, kiedy strona polska przekazała izraelskiej pierwszą listę osób do ewakuacji.

W połowie listopada do Polski powróciło 18 obywateli Polski ewakuowanych ze Strefy Gazy. Paweł Jabłoński podkreślał wówczas, że to nie oznacza końca działań MSZ. Robimy wszystko, żeby ewakuować wszystkich naszych obywateli - zapewnił wówczas Jabłoński. Kilka dni wcześniej szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera informował, że na terytorium Strefy Gazy znajdują się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej i jest to powyżej 25 osób.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Izrael #ewakuacja Polaków #MSZ

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo