Z OSTATNIEJ CHWILI
MRiPS: stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada br. wyniosła 5 proc. • • •

Mieli przyjechać na wakacje i wrócić do siebie. Wyspa zamieniła się jednak w „Małą Moskwę”...

Od początku wybuchu rosyjskiej agresji na Ukrainie, wielu Rosjan opuściło swój kraj, wybierając się w inne zakątki świata. I choć w niektórych przypadkach wiązało się to z uniknięciem zostania powołanym do wojska w ramach mobilizacji, to mowa przede wszystkim o wyjazdach na wakacje. "Wakacje", bo jak się okazało, dziesiątki tysięcy z nich, który wybrali m.in. tropikalną wyspę Bali, już na niej pozostało. Jak podaje dziennik „Wall Street Journal”, taki stan rzeczy wywołuje gniew lokalnej ludności, która musi stawić czoła coraz częstym problemom. Właśnie z tego tytułu.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Charly_7777

W ubiegłym roku Indonezja, której gospodarka bardzo ucierpiała na pandemii Covid-19, reklamowała się na targach turystycznych w Moskwie sloganem „Czas na Bali”. Turyści wrócili, ale nie wszystko idzie zgodnie z planem – pisze „WSJ”.

Według gazety na indonezyjskiej wyspie, słynącej z rajskich plaż, stworzyła się teraz „mała Moskwa”. Niezadowoleni mieszkańcy prowadzą kampanie w mediach społecznościowych, domagając się od władz, by zajęły się Rosjanami łamiącymi przepisy.

Niektórzy wybrali bardziej odległe kierunki...

„WSJ” przypomina, że od początku inwazji setki tysięcy Rosjan uciekły do okolicznych krajów, takich jak Gruzja czy Armenia. Mniejsza ich liczba udała się natomiast w bardziej egzotyczne miejsca, takie jak Bali, gdzie żywność i zakwaterowanie są stosunkowo niedrogie, a prawo imigracyjne nie jest surowo egzekwowane.

W październiku 2022 roku, miesiąc po ogłoszeniu w Rosji szerokiej mobilizacji na wojnę, liczba obywateli tego kraju wjeżdżających do Indonezji podwoiła się do 12 tys., a potem dalej rosła. W styczniu na Bali zjawiło się 22 tys. Rosjan; więcej było tylko Australijczyków.

"Mała Moskwa" na Bali

Niektórzy zostają na wyspie, pracując zdalnie dla rosyjskich firm, na przykład w marketingu internetowym. Inni oferują swoje usługi na miejscu jako fryzjerzy, prywatni trenerzy i masażystki, a nawet stand-uperzy. Ich oferta skierowana jest do rosnącej stale rosyjskiej społeczności.

Indonezyjka Mei Nurlita, która mieszka na Bali od siedmiu lat i pracuje jako instruktorka fitness, skarży się, że Rosjanie zabierają pracę miejscowym. Przyłapani, udają, że nie mówią po angielsku albo twierdzą, że klienci są ich znajomymi – powiedziała.

Na Instagramie powstało konto o ironicznej nazwie „sekcja moskiewska na Bali”, gdzie użytkownicy umieszczają reklamy firm, które ich zdaniem prowadzone są nielegalnie przez Rosjan. Są wśród nich wypożyczalnia rowerów, szkoła surfingu i agencja turystyczna. Setki komentarzy domagają się reakcji władz.

Od początku roku do połowy marca deportowano 13 obywateli Rosji. Według władz część z nich nielegalnie przedłużyła swój pobyt, by uniknąć mobilizacji. Niektórzy wbrew przepisom pracowali, a w marcu trzy Rosjanki odesłano za świadczenie usług seksualnych.

Gubernator Bali Wayan Koster oświadczył w ubiegłym tygodniu, że poprosił rząd centralny o pozbawienie Rosjan, ale także Ukraińców, możliwości wyrabiania wiz po przyjeździe do Indonezji, bez wcześniejszego składania wniosku. „WSJ” podkreśla, że choć liczba turystów z Ukrainy również wzrosła, było ich siedem razy mniej niż Rosjan, a gniew lokalnej ludności dotyczy w znacznej mierze przybyszów z kraju Putina, którzy już wcześniej znani byli z ekscesów.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Rosja #Rosjanie #Bali #świat

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo