Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Irańskie władzy nie pozwoliły rodzinie Mahsy Amini odebrać Nagrody Sacharowa

Władze Iranu odebrały rodzinie Mahsy Amini paszporty, uniemożliwiając im odbiór Nagrody Sacharowa przyznanej pośmiertnie młodej kobiecie przez Parlament Europejski. Taką informację przekazało dziś Radio Wolna Europa.

Flaga Iranu
flickr - flickr

Wczoraj na lotnisku Iman Chomeini w Teheranie matce, ojcu i bratu Amini powiedziano, że mają zakaz podróżowania za granicę i skonfiskowano im paszporty.

Tragiczny los Mahsy

Mahsa Amini była 22-letnią irańską Kurdyjką. Została aresztowana przez policję w Teheranie 13 września 2022 roku za rzekome ignorowanie surowych irańskich przepisów dotyczących zasłaniania włosów, a trzy dni później zmarła w teherańskim szpitalu w wyniku fizycznego znęcania się nad nią w areszcie.

Jej śmierć wywołała masowe protesty w całym Iranie. Pod hasłem "Kobieta, życie, wolność" Iranki protestowały przeciw ustawie o hidżabie i innym dyskryminującym przepisom.

Po brutalnym stłumieniu protestów przez irański reżim Parlament Europejski wielokrotnie potępiał tragiczną sytuację w zakresie praw człowieka w tym kraju.

W październiku 2022 r. posłowie do PE wezwali do nałożenia sankcji na irańskich urzędników zaangażowanych zarówno w śmierć Mahsy Amini, jak i represje wobec protestujących; wyrazili ponadto zdecydowane poparcie dla pokojowego ruchu protestacyjnego w Iranie.

19 października PE przyznał Nagrodę Sacharowa za Wolność Myśli Amini i Ruchowi Kobieta, Życie, Wolność. Wyróżnienie, ustanowione w 1980 roku, ma być uhonorowaniem osób i organizacji promujących prawa człowieka i podstawowe wolności. Nagroda przyznawana jest wraz z sumą 50 tys. euro. Ceremonię jej wręczenia zaplanowano na 13 grudnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

W zeszłym roku Parlament przyznał nagrodę narodowi ukraińskiemu.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Iran #świat #nagroda #Parlament Europejski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo