Tortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Zamiast w Hadze, posiedzi na moskiewskiej pryczy. Terrorysta Girkin zatrzymany przez rosyjskie służby

W Rosji zatrzymano Igora Striełkowa (właściwie Girkina), byłego przywódcę donbaskich „separatystów”, poszukiwanego za zbrodnie wojenne na Ukrainie, a obecnie blogera wojskowego, krytykującego Kreml – poinformowały media ukraińskie, powołując się na rosyjskie portale.

Obrazek znany wszystkim śledzącym wojnę na Ukrainie - Girkin w swojej piwnicy
Printscreen Twitter

Girkin jest poszukiwany przez ukraiński wywiad za zbrodnie popełnione na Ukrainie. W 2022 r. został zaocznie skazany przez holenderski sąd na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą samolotu Malaysia Airlines w lipcu 2014 r. Zginęło wówczas 298 osób. Mężczyzna jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym i objęty sankcjami.

Rosyjski portal RBC powiadomił w piątek, że Girkin został zatrzymany, a w jego mieszkaniu odbywa się rewizja. Informacja ta pochodzi od dwóch anonimowych rozmówców, miał ją także potwierdzić adwokat Striełkowa. Żona Girkina miała powiedzieć państwowej agencji TASS, że został on zatrzymany pod zarzutem „ekstremizmu”.

Girkin to były funkcjonariusz FSB. Po rozpoczęciu przez Rosję wojny w ukraińskim Donbasie w 2014 r. dowodził tam prorosyjskimi siłami tzw. „separatystów”, pełnił również funkcję w strukturach marionetkowych republik.

Obecnie Girkin jest tzw. blogerem wojskowym, znanym z entuzjastycznego poparcia dla wojny z Ukrainą, a także z ostrej krytyki ministerstwa obrony, Kremla oraz osobiście Władimira Putina, którym zarzuca błędy i nieudolność. Według ocen ekspertów Girkin cieszy się poparciem w prowojennych kręgach ultraracjonalistów w Rosji.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Igor Girkin #Igor Striełkow #Władimir Putin #Rosja #zatrzymanie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mt
Wczytuję ocenę...
Wideo