Gdzie Moskwa ulokowała swoich agentów wpływu? Ekspertka Globsec wskazuje konkretne kraje regionu

Według Dominiki Hajdu, ekspertki z think tanku Globsec, wpływy rosyjskie w Europie Środkowej wciąż stanowią poważne zagrożenie. „Rosja nadal prowadzi wojnę informacyjną i odnosi pewne sukcesy w niektórych krajach regionu” – ostrzega ekspertka.

Ekspertka Globsec ostrzega: „Rosja nadal prowadzi wojnę informacyjną i odnosi pewne sukcesy w niektórych krajach regionu”
By rajatonvimma /// VJ Group Random Doctors - We Stand with Ukraine 2022 Helsinki - Finland, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115639052

Dominika Hajdu zwraca uwagę, że chociaż Rosja straciła część swoich wpływów w Europie, na przykład w sektorze energetycznym, to w sferze informacyjnej nie można stwierdzić, że wpływy te znacząco zmalały. Zdaniem ekspertki Globsec najmniejsze możliwości wpływania Rosja ma obecnie w Polsce czy krajach bałtyckich. 

W społeczeństwach tych krajów zagrożenie rosyjskie nie jest nowe, nie pojawiło się wraz z agresją na Ukrainę. Są one doświadczone historycznie, dlatego z reguły bardziej odporne na działanie wpływów rosyjskich.

– podkreśla Hajdu.

Jednak nie można lekceważyć niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą Rosja. Z analiz Globsec wynika, że Kreml nadal pracuje nad podważeniem jedności Unii Europejskiej i NATO w każdym kraju. Istotne jest zrozumienie, na ile Rosji to się udaje.

Według Hajdu krajami najbardziej narażonymi na realne oddziaływanie rosyjskich wpływów w krajach Europy Środkowej wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami są: Bułgaria, Słowacja i Węgry. 

W przypadku Węgier widać również wyraźnie zmiany w podejściu społeczeństwa do Rosji i Chin, które według sondaży odnosi się do tych krajów z roku na rok coraz lepiej. Myślę, że Rosja będzie starała się ingerować w zbliżające się wybory parlamentarne w Słowacji, gdzie na scenie politycznej mamy wielu znaczących prorosyjskich aktorów, którzy powtarzają kremlowską narrację w kwestii Ukrainy.
uważa ekspertka

Dominika Hajdu podkreśla również, że państwa europejskie muszą stawić czoła wpływom chińskim, które mają inną naturę niż wpływy rosyjskie. Chińskim celem w Europie jest głównie poprawa wizerunku, co osiągają na różnych poziomach, poszukując sojuszników i przyjaciół w poszczególnych krajach. Wpływy chińskie stanowią zagrożenie dla Europy głównie z perspektywy gospodarczej, na przykład poprzez kontrolę strategicznej infrastruktury w różnych państwach.

– podsumowuje ekspertka Globsec.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#Rosja #związki z Moskwą #rosyjskie wpływy

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo