„Europa bezpieczna to Europa, w której Rosja jest pokonana”. Duda: Polska popiera politykę rozszerzenia UE

Po 24 lutego Europa jaką znaliśmy i budowaliśmy, zmieniła się bezpowrotnie. Wspólne wartości, do których dążyliśmy – jedność, solidarność, pokój, zaufanie, prymat prawa międzynarodowego - zostały poddane ciężkiej próbie - mówił w panelu prezydenckim międzynarodowej konferencji The Idea of Europe w Kownie prezydent RP Andrzej Duda.

Twitter/ Prezydent.pl

Międzynarodowa Konferencja "The Idea of Europe" została zorganizowana przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie pod patronatem prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. W wydarzeniu uczestniczą m.in. przywódcy Polski - Andrzej Duda, Łotwy - Egils Levits i Rumunii - Klaus Iohannis oraz w formie zdalnej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Po 24 lutego Europa, jaką znaliśmy i jaką budowaliśmy, zmieniła się na zawsze. Wspólne wartości, jak jedność, solidarność, pokój, zaufanie i prymat prawa międzynarodowego - wszystko to zostało poddane trudnej próbie

- mówił prezydent.

Podkreślił, że wojna na Ukrainie wywołana przez Rosję przy pomocy Białorusi sprawiła, że obywatele Europy zaczęli obawiać się o swoje bezpieczeństwo, przyszłość i pokój. "Mimo to zachowujemy jedność w UE i w ramach NATO. Jesteśmy silni i gotowi, aby odpowiedzieć Rosji" - zaznaczył.

Zdaniem Dudy Europa powinna dzisiaj wzmacniać swoje zdolności obronne. "Europa musi być zjednoczona i silna" - oświadczył.

Prezydent wskazywał też, że ukraińskie sukcesy w wojnie zależą nie tylko od męstwa Ukraińców, ale również od skoordynowanego międzynarodowego wsparcia, w tym tego o charakterze wojskowym.

- Europa bezpieczna to Europa, w której Rosja jest pokonana: politycznie, militarnie i gospodarczo. Pokonana Rosja to bezpieczna Ukraina, Polska, Litwa, Łotwa, Rumunia i reszta Europy

- mówił prezydent Andrzej Duda.

Jak wykazywał, Polska popiera politykę rozszerzenia UE. "Wspieramy aspiracje naszych partnerów. Wiemy, że ich stabilność i bezpieczeństwo jest związane z bezpieczeństwem, stabilnością i harmonią całej Europy i całej Unii".

Zwracał uwagę, że Europa toczy również walkę z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią Covid-19, a także próbuje uniezależnić się od rosyjskich surowców. "Przyszłość Europy wymaga odważniejszych i bardziej zdecydowanych działań, niż kiedykolwiek wcześniej" - ocenił prezydent.

- Jesteśmy za integracją europejską, ale prowadzoną rozsądnie i z poszanowaniem zdania, równoprawnej roli i suwerenności każdego z państw członkowskich - powiedział prezydent Duda..

- Uważam, że myślą przewodnią wyznaczającą kierunki działania i cele UE na najbliższe lata powinno być racjonalne zredefiniowanie nie tylko samej Unii, ale także potrzeb, możliwości i trudności, z jakimi przyjdzie nam się niedługo mierzyć

- wykazywał prezydent.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo