Bodnar kontra Giertych » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Duży sukces hakerów: Opublikowali setki tysięcy dokumentów rosyjskiego urzędu cenzury

Ponad 360 tysięcy tajnych dokumentów należących do rosyjskiej agencji Roskomnadzor zarządzającej m.in. „rejestrem stron zakazanych, zostało przejętych i udostępnionych publicznie przez hakerów z grupy Anonymous. Pliki pochodzą głównie z oddziału z jednej z republik federalnych Rosji, Baszkortostanu.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Plików jest dokładnie 363 994, zajmują aż 526,9 gigabajtów. Najnowsze z nich pochodzą z 5 marca. Wśród z nich dużą część zajmuje folder "poczta przychodząca", z załącznikami. Hakerzy zwrócili też uwagę, że wśród maili rozsyłanych przez urzędników z "ministerstwa do spraw cenzury" znajdują się załączniki z wirusami i mini-programami służącymi do włamań na komputery.

Baszkortostan to jedna z największych republik Federacji Rosyjskiej, jeśli chodzi o liczbę ludności. Z kolei Roskomnadzor odpowiada za cenzurę i jednolity przekaz medialny na terenie tego państwa. Wśród jego ostatnich działalności znalazło się wydawanie instrukcji jak można mówić o wojnie na Ukrainie (według urzędu, broń Boże, nie "wojna"), czy nakazywanie mediom usuwania reportaży z Ukrainy. 

Kiedy Facebook zadecydował, że pod rosyjskimi propagandowymi wiadomościami będzie wyświetlał komunikaty na ten temat, Roskomnadzor najpierw zawęził dostęp do tego portalu, a następnie zablokował cały Facebook na terenie Rosji. Jego przedstawiciele grozili także właścicielom Wikipedii, ze względu na szczegółowy opis rosyjskiej inwazji na Ukrainę, który na bieżąco aktualizowany jest w haśle na ten temat. 

Źródła donoszą, że od 11 marca Rosjanie mają być odcięci od światowej sieci internetowej, dlatego hakerzy z Anonymous postanowili wyprzedzić ten ruch i opublikować dane dotyczące putinowskiej propagandy. Nie wiadomo tylko, czy znajdą się tacy, którzy zdążą pobrać tak ogromną ilość plików i przejrzeć ją, w tak krótkim czasie.

Internauci działający jako Anonymous prowadzą od czasu inwazji "Operację Rosja", mającą na celu zamykanie stron rosyjskich urzędów, zagłuszanie radia w samolotach, wykradanie danych wywiadowczych, czy operacje dywersyjne. Jedną z najbardziej spektakularnych akcji było uruchomienie na wszystkich kanałach rosyjskiej telewizji nagrań ukazujących prawdziwe ujęcia z wojny na Ukrainie.

 Źródło: niezalezna.pl, twitter, ddosecrets.substack.com

 

#Roskomnadzor #Ukraina #Rosja #Anonymous

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wideo