Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Co dalej ze Strefą Gazy? Jedną z koncepcji tymczasowy rząd pod opieką NATO

Po zakończeniu wojny Strefą Gazy mógłby kierować przez pięć lat międzynarodowy rząd tymczasowy opierający się o NATO - podał w środę portal izraelskiego dziennika "Jerusalem Post", powołując się na źródła arabskie i telewizję Kanał 12.

NATO Flaga
Maciej Luczniewski - Gazeta Polska

Jak donosi portal, nadal trwają konsultacje USA i państw arabskich - Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Jordanii - na temat powojennej przyszłości Strefy Gazy, w której od 2007 roku niepodzielną władzę sprawuje Hamas.

Uczestnicy rozmów szukają rozwiązania, które pozwoliłoby na zastąpienie Hamasu przez inną zdolną do sprawowania władzy strukturę. Jak twierdzi portal, jedną z analizowanych możliwości jest projekt zakładający międzynarodowe uznanie państwowości palestyńskiej oraz powołanie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ pięcioletniego rządu tymczasowego w Strefie Gazy.

Rząd składający się "międzynarodowego personelu opierałby się o NATO przy tworzeniu zrębów palestyńskiego państwa" i miałby odbudować instytucje Strefy Gazy i przygotować wybory. Gdyby opcja ta odniosła sukces, mogłaby później być zastosowana również na Zachodnim Brzegu.

Z doniesień portalu wynika, że wcześniejszy projekt zakładający przekazanie rządów w Strefie wpływowym arabskim klanom zamieszkującym Gazę został zarzucony, ponieważ klany odmówiły współpracy.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Palestyna #Strefa Gazy #NATO #Zachodni Brzeg #Zachodni Brzeg Jordanu #Izrael

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo