Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Cichanouska: Armia Białorusi nie zaatakuje Ukrainy. "Jeśli Łukaszenka wyda rozkaz, żołnierze się sprzeciwią"

"Białoruska armia nie zaatakuje Ukrainy" - jest przekonana liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Jak dodała, opozycjoniści są tego pewni, ponieważ w białoruskim wojsku nie ma antyukraińskich nastrojów. „Jak pokazują sondaże, 86 proc. Białorusinów jest przeciwnych wojnie na Ukrainie” – stwierdziła Cichanouska.

Swiatłana Cichanouska
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

- Nasi bracia i siostry nie chcą umierać za ambicje Putina i jego reżimu. Jeśli Łukaszenka wyda rozkaz ataku na Ukrainę od północy, nasi żołnierze się temu sprzeciwią. Będą się chować. Ukraińcy są naszymi braćmi. Bez pokoju na Ukrainie nie będzie również demokracji na Białorusi, ponieważ nasze kraje i nasza sytuacja są powiązane

 – podkreśliła opozycjonistka.

Planujemy dalsze działania w Europie i Francji, gdzie jesteśmy dobrze przyjmowani, z udziałem białoruskich opozycjonistów oraz europejskich polityków, aby wspierać ruchy demokratyczne na Białorusi, mówić o sytuacji naszego narodu oraz naszych więźniów politycznych.

- Nagroda Nobla dla Alesia Bialackiego nas uskrzydla – powiedział z kolei główny doradca Cichanouskiej, Franak Wiaczorka.

Pokojowa Nagroda Nobla pozwoli zdobyć nam teraz więcej uwagi świata i skierować ją na to, co dzieje się na Białorusi. Codziennie nasi więźniowie polityczni są upokarzani i torturowani. W naszym kraju trwa kryzys humanitarny” – podsumowała Cichanouska.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Swiatłana Cichanouska #Białoruś #Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo