Chiński okręt zmusił amerykański do zmiany kursu

W sobotę przez Cieśninę Tajwańską przepłynęły okręty marynarki wojennej USA i Kanady - przekazał resort obrony Tajwanu. Jak ujawniły kanadyjskie media, chiński okręt zmusił okręt USA do zmiany kursu, prawie doprowadzając do kolizji.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Według komunikatu Siódmej Floty Marynarki Wojennej USA, przez Cieśninę przepłynęły USS Chung-Hoon, niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke i HMCS Montreal, fregata rakietowa Royal Canadian Navy typu Halifax.

Jak relacjonuje Global News, kanadyjska sieć telewizyjna, której dziennikarze znajdowali się na fregacie, chiński okręt zbliżył się na odległość 150 jardów (137 metrów), nabierając znacznej prędkości i przepływając przed dziobem USS Chung-Hoon. Amerykański niszczyciel został zmuszony do zmiany kursu i zmniejszenia prędkości, aby uniknąć kolizji.

Według kapitana kanadyjskiej fregaty, Paula Mountforda, Chińczycy powiedzieli okrętom USA i Kanady przez radio, że wpływają na wody Chin.

W oświadczeniu Siódmej Floty Marynarki Wojennej USA stwierdzono, że okręty przepłynęły przez korytarz w Cieśninie Tajwańskiej, który znajduje się poza morzem terytorialnym jakiegokolwiek państwa.

W oświadczeniu stwierdzono, że wspólny rejs „pokazuje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych oraz sojuszników i partnerów na rzecz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”. A także, że taka „współpraca stanowi centralny element naszego podejścia do bezpiecznego i dostatniego regionu, w którym samoloty i statki wszystkich krajów mogą latać, żeglować i operować wszędzie tam, gdzie zezwala na to prawo międzynarodowe”.

Chung-Hoon i Montreal pływały razem po Morzu Południowochińskim przez prawie tydzień przed wpłynięciem do Cieśniny Tajwańskiej. Dziennikarze Global News mieli wielokrotnie możliwość obserwowania chińskich okrętów wojennych, śledzących okręt kanadyjski.

Według tajwańskiego resortu obrony w sobotę ChRL ponownie wysłały dziewięć samolotów wojskowych i sześć okrętów do działań w okolicy Tajwanu. W ostatnim czasie takie akcje chińskiego wojska są na porządku dziennym; rekordowe naruszenie miało miejsce w kwietniu 2022 r., kiedy z 91 chińskich samolotów wojskowych, które operowały w okolicach Tajwanu, 54 naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Chiny #Tajwan #USA #Kanada

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo