Cerkiew w służbie Putina! Co Służba Bezpieczeństwa Ukrainy znalazła w obiektach Patriarchatu Moskiewskiego? [ZDJĘCIA]

W czasie kontroli obiektów podlegających Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Służba Bezpieczeństwa Ukrainy trafiła na ślad wielu budzących wątpliwości dokumentów i rosyjskich materiałów propagandowych. W związku z ich ujawnieniem w 350 budynkach cerkiewnych prowadzone są przeszukania. SBU informuje o działaniach kontrwywiadowczych zakrojonych na szeroką skalę. Kontrola objęła w sumie sumie 850 osób.

Fot. facebook.com/SecurSerUkraine/

Na terenie obiektów przebywali cudzoziemcy, w tym obywatele Rosji; niektórzy z nich nie mieli oryginałów dokumentów tożsamości, a jedynie kopie albo paszporty Ukrainy ze śladami podróbek i uszkodzeń.
- informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

W oświadczeniu cytowanym przez portal Ukrainska Prawda służby poinformowały, że z ponad 50 osobami przeprowadzono „pogłębione rozmowy kontrwywiadowcze”. Trwa kontrola osób, które legitymowały się wątpliwymi dokumentami.

Wykryto także prorosyjską literaturę, w tym propagującą „ruski mir” (ideologię rosyjskojęzycznej wspólnoty kulturowej obejmującej kraje byłego ZSRR - przyp. red.). Literatura ta, według SBU, była używana podczas nauczania w seminariach i szkołach parafialnych.

Oficjalnie SBU poinformowała we wtorek o działaniach kontrwywiadowczych m.in. na terenie Ławry Peczerskiej w Kijowie, najważniejszego obiektu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Służby nie użyły słowa "rewizja", jednak agencja UNIAN podała, że prowadzone są przeszukania. W komunikacie w środę SBU podała, że kontrole objęły ponad 350 budynków cerkiewnych i 850 osób.

 

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, facebook.com/SecurSerUkraine

 

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo