Blinken: Rosja szantażuje świat

Rosja szantażuje świat blokując eksport ukraińskiego zboża i eksportuje głód i cierpienie daleko poza Ukrainę, m.in. do Afryki - powiedział szef dyplomacji USA Antony Blinken podczas wirtualnego spotkania na temat kryzysu żywnościowego. Jak stwierdził, reszta świata musi pilnie odpowiedzieć na ten kryzys.

By U.S. Department of State from United States - Secretary Blinken Delivers Virtual Remarks as Part of the Foreign Affairs Magazine Centennial Event Series, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118599317

Otwierając spotkanie z przedstawicielami producentów żywności, organizacji międzynarodowych i pozarządowych, Blinken wymienił długą listę działań Rosji wymierzoną w ukraińskie rolnictwo i eksport. Wymienił m.in. blokadę ukraińskich portów, kradzież zboża, zaminowywanie pól uprawnych i niszczenie infrastruktury.

To wszystko jest celowe. Wiemy, że prezydent Putin uniemożliwia dostarczenie żywności i agresywnie wykorzystuje swoją machinę propagandową, by zrzucić z siebie odpowiedzialność, bo myśli, że w ten sposób zmusi świat, by mu ustąpił i zniósł sankcje. Inaczej mówiąc, to po prostu szantaż.
- powiedział Blinken.

Dodał, że w efekty rosyjskich działań odczuwa nie tylko Ukraina.

Kreml musi zdać sobie sprawę, że eksportuje głód i cierpienie daleko poza granice Ukrainy. Kraje Afryki doświadczają największego bólu
- zaznaczył.

Nie można dłużej czekać

Dyplomata stwierdził, że reszta świata nie może czekać na to, by Władimir Putin „zrobił słuszną rzecz” i musi „pilnie i kolektywnie” odpowiedzieć na ten kryzys. 

Zaznaczył, że USA dotąd przeznaczyły 5,5 mld dolarów na złagodzenie kryzysu, a także m.in. zainwestowały w zwiększenie produkcji nawozów.

 Źródło: niezależna.pl, PAP

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo