Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

92 rosyjskie batalionowe grupy taktyczne na Ukrainie. Pentagon: „Wystrzeliły już 1900 rakiet”

Od początku inwazji rosyjskie wojsko wystrzeliło na terytorium Ukrainy ponad 1900 rakiet, a obecnie w tym kraju znajdują się 92 rosyjskie batalionowe grupy taktyczne, o siedem więcej niż w ubiegłym tygodniu – podała stacja CNN, cytując wysokiej rangi urzędnika Pentagonu.

facebook.com/MinistryofDefence.UA screen

Siły rosyjskie robią pewne postępy na wschód i południe od miasta Izium w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, ale wciąż napotykają tam opór wojsk ukraińskich; ich postęp w Donbasie spowalniają kłopoty z zaopatrzeniem – przekazało to źródło, zastrzegając sobie anonimowość.

Rosyjskie wojsko wciąż mierzy się również z „problemami z morale i spójnością”, szczególnie, że batalionowe grupy taktyczne kierowane z powrotem do walki w Donbasie są uzupełniane poborowymi – podała CNN, powołując się na wysokiej rangi urzędnika amerykańskiego ministerstwa obrony.

„Są wstępne oznaki, że choć poborowi zaczynają z wysokim morale, ponieważ byli karmieni rosyjską propagandą, to morale szybko słabnie, gdy są wysyłani do walki i mierzą się z ukraińskim oporem”

– powiedział dziennikarzom ten urzędnik.

Według źródła w Pentagonie Rosja ma teraz na Ukrainie 92 batalionowe grupy taktyczne, o siedem więcej niż w ubiegłym tygodniu. Urzędnik zaznaczył jednak, że to wciąż znacznie mniej niż w początkowej fazie wojny, gdy było ich 125 – podał dziennik „New York Times”, zaznaczając, że jedna taka grupa liczy około 700-1000 żołnierzy.

Reszta z tych 125 batalionowych grup taktycznych z początku inwazji została prawdopodobnie zniszczona, a według szacunków brytyjskich i amerykańskich urzędników na wojnie zginęło już ponad 15 tys. rosyjskich żołnierzy – podał „NYT”.

219 dzieci zabitych przez Rosjan

219 dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku działań rosyjskich wojsk, 398 zostało rannych – poinformowało w piątek biuro prokuratora generalnego. Dane nie są pełne, ponieważ ukraińskie władze nie mają dostępu do wielu regionów okupowanych i objętych walkami.

W piątkowym raporcie prokuratorskim ujęto m.in. dwójkę dzieci, które zginęły jeszcze w marcu we wsi Krasne w obwodzie czernihowskim. Samochód, w którym się znajdowały, najechał na minę. Jedno z dzieci miało dwa lata, drugie – 14.

Rosjanie zniszczyli na Ukrainie 1556 placówek oświatowych, w tym 102 – całkowicie.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mg
Wczytuję ocenę...
Wideo