Kolejne głosy krytyki wobec Merkel i Schroedera. Tym razem autorem były prezydent Niemiec

Podporządkowywanie się Rosji przez byłą kanclerz Angelę Merkel i byłego kanclerza Gerharhda Schroedera po raz kolejny staje się obiektem krytyki. Tym razem padła ona z ust byłego prezydenta Niemiec Joachima Haucka. "Dlaczego głosy Polaków i Bałtów traktowaliśmy mniej poważnie niż głos Rosji?" - pyta w wywiadzie były polityk.

Angela Merkel
Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

W wywiadzie opublikowanym w czwartek na portalu dziennika "Tagesspiegel" były prezydent przyznał: "Kiedy myślę o postaci Gerharda Schroedera, robi mi się smutno". Dla Gaucka jest "po prostu nie do zniesienia, że Gerhard Schroeder pozwala się Rosji zatrudniać w ten sposób".

"Dla mnie nie do przyjęcia jest to, że Schroeder, jako były kanclerz, podporządkował i nadal podporządkowuje swoją reputację i prestiż Niemiec swoim prywatnym interesom"

– powiedział Gauck. Jednocześnie podkreślił, że Schroeder "w okresie sprawowania rządów podejmował ważne decyzje, które wymagały odwagi".

Schroeder był kanclerzem RFN w latach 1998-2005. Po zakończeniu kadencji przez wiele lat pracował dla rosyjskich firm energetycznych i jest uważany za przyjaciela Władimira Putina. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę jest bardzo krytykowany za swoje związki z Kremlem.

W wywiadzie dla "Tagesspiegla" Gauck stwierdził także: "Mam duży szacunek dla Angeli Merkel, ale w kwestii Rosji nie mogę oszczędzić jej krytyki".

Jak po zajęciu przez Rosję Krymu w 2014 roku można było nadal twierdzić, że gazociągi Nord Stream I i II są projektem sektora prywatnego? Albo dlaczego głosy Polaków i Bałtów traktowaliśmy mniej poważnie niż głos Rosji? - zapytał były prezydent.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#świat

Wczytuję ocenę...
Komentarze (73)
Gosć 07.05.2023 19:21
Ale następnego razu już nie będzie żeby szwabstwo „skundliło Europę” . Polska stała się na tyle silna żeby stać na straży ładu i porządku .
Anonim 04.05.2023 23:29
mAKEL: O, Roman! Tyź mnie ...
Anonim 04.05.2023 23:25
Gauck, a gdzieś Ty był, kiedy cię nie było?
Anonim 04.05.2023 20:36
Gauck ... to ten od Instytutu Gauck-'a ? .Co przechowywał dokumenty stasi ?
Ale jaja 04.05.2023 20:34
Rosyjska agentka Mela doszła do wielkich godności. I rozwaliła kraj bandziorów
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo