Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Katastrofa kolejowa w Czechach. Dziesiątki osób rannych, nie żyje maszynista

W pobliżu miejscowości Czeski Brod w środkowych Czechach doszło wczoraj wieczorem do kolizji pociągu osobowego ze składem pocztowym. Po północy ratownicy dotarli do ciała maszynisty.

Twitter/@PolicieCZ

Maszynista jest jedyną osobą, która nie przeżyła katastrofy.

W katastrofie, do której doszło na najbardziej uczęszczanym odcinku w czeskim systemie kolejowym, ciężko rannych zostało czterech pasażerów. Dwóch z nich śmigłowcami przetransportowano do szpitali w Pradze. Pozostali z około 30 rannych mają średnie lub lekkie obrażenia. Wszyscy trafili już do szpitali. W pociągu osobowym jechało około 200 pasażerów.

Wicepremier i minister transportu Karel Havliczek, który przyjechał na miejsce tragedii, powiedział dziennikarzom, że 34-letni maszynista pociągu osobowego był doświadczonym kolejarzem. Był wypoczęty, niedawno wrócił z urlopu. Linia łącząca Pragę z Kolinem, na której doszło do katastrofy, jest nie tylko najbardziej uczęszczaną, ale także najlepiej technicznie zabezpieczona przed zdarzeniami nadzwyczajnymi.

Do katastrofy doszło na głównej trasie kolejowej z Pragi do Kolina i dalej do Pardubic. Piętrowy pociąg osobowy, jadący z Pragi do Rzeczan nad Łabą, najechał na ekspresowy skład pocztowy, który w godzinach późnowieczornych i nocnych kursuje między Pragą a Ostrawą. Pociąg pocztowy czekał na zgodę na wjazd na stację w Czeskim Brodzie.

Eksperci podkreślają, że szlak, na którym doszło do wypadku, jest wyposażony w najnowocześniejsze techniczne systemy bezpieczeństwa. Inspekcja transportu kolejowego będzie starała się wyjaśnić, dlaczego nie pomogły w uniknięciu zderzenia.

Ruch na tej trasie został wstrzymany. Według przedstawicieli Kolei Czeskich może zostać wznowiony w środę o piątej rano.

Kilka godzin wcześniej na tej samej trasie doszło do innej kolizji. W miejscowości Biechovice skład, w którym nie było pasażerów, najechał na stojący na stacji pociąg osobowy. Nikt nie został ranny, a inspektorzy badający okoliczności zdarzenia są zdania, że chodzi o błąd ludzki.

Przed tygodniem w miejscowości Pernink w zachodnich Czechach doszło do zderzenia dwóch pociągów osobowych. Zginęły dwie osoby, a 24 odniosły rany. Pierwsze ustalenia wskazują, że przyczyną katastrofy był błąd człowieka.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#katastrofa kolejowa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

am
Wczytuję ocenę...
Wideo