Janusz Waluś zaatakowany nożem przez współwięźnia

Jak podają media, Janusz Waluś, odsiadujący karę więzienia za zabójstwo południowoafrykańskiego polityka, Chrisa Haniego, został dźgnięty nożem przez współwięźnia. Za kilka dni Polak miał zostać warunkowo wypuszczony na wolność.

Youtube.com/africanews [screenshot]

Portal interia.pl informuje za miejscowymi mediami, że dziś po południu doszło do ataku na Janusza Walusia. Współwięzień miał zaatakować Polaka nożem i celować w jego serce. Waluś trafił do szpitala, jego stan jest stabilny.

Służby więzienne zapowiadają dokładne wyjaśnienie incydentu.

21 listopada sąd w RPA zdecydował o warunkowym zwolnieniu z więzienia Janusza Walusia, który odsiaduje wyrok za zabójstwo. Polak w czwartek miał opuścić mury więzienia.

69-letni obecnie Waluś, polski kierowca ciężarówki i działacz dążącego do utrzymania systemu segregacji rasowej paramilitarnego i neonazistowskiego Afrykanerskiego Ruchu Oporu, zastrzelił 10 kwietnia 1993 roku Chrisa Haniego, czarnoskórego lidera komunistycznego ruchu zwalczającego apartheid w RPA. Hani został trafiony czterema kulami przed swoim domem, na podjeździe do garażu.

Było to morderstwo na zlecenie, a zleceniodawcą był lider Partii Konserwatywnej Clive Derby-Lewis. Waluś został zatrzymany przez policję godzinę po zamachu, przy aresztowaniu nie stawiał oporu.

Polski imigrant, podobnie jak Derby-Lewis, został skazany na karę śmierci, która jednak została zniesiona wraz z nastaniem rządów demokratycznych w RPA w 1994 roku, a jego wyrok zamieniono na dożywocie.

W 2016 roku sąd przyznał Walusiowi przedterminowe zwolnienie, ale decyzja ta, krytykowana przez rządzącą w RPA partię Afrykański Kongres Narodowy (ANC), po odwołaniu złożonym przez ministerstwo sprawiedliwości, została w następnym roku uchylona przez sąd apelacyjny.

W 2017 roku Waluś zrzekł się obywatelstwa południowoafrykańskiego i starał się o przeniesienie do więzienia w Polsce, gdzie chciał odbyć resztę kary, jednak sąd zdecydował, że polski imigrant będzie kontynuować odbywanie kary więzienia w Południowej Afryce. 

 Źródło: interia.pl, pap

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo