Iran: kobieta skazana na karę 100 batów. Powodem - protest

Na karę 100 batów skazana została Iranka prowadząca pokojowy protest w sprawie śmierci syna, zabitego przez irańskie siły bezpieczeństwa podczas antyrządowych protestów, oraz przeciw nakazowi noszenia hidżabu. Informację przekazał we wtorek portal izraelskiego dziennika "Jerusalem Post".

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/akbarnemati

Mahbubeh Ramezani, której syn Pejman Gholipur zginął w 2019 roku, prowadziła pokojowy protest w ramach kampanii "Matki Sprawiedliwości", w której kobiety domagają się od władz teokratycznego państwa zadośćuczynienia za ofiary zabite w listopadzie 2019 roku.

Przetaczające się wówczas przez Iran demonstracje wywołane zostały między innymi rosnącymi cenami benzyny, lecz skierowane były także przeciwko władzom kraju, na których czele stoi ajatollah Ali Chamenei. Podczas tłumienia protestów przez irańskie siły bezpieczeństwa zginęło około 1500 osób.

Według brata zabitego Pejmana wyrok, który usłyszała jego matka był związany również z tym, że protestowała ona przeciwko nakazowi noszenia hidżabu przez kobiety w Iranie.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Iran #kara #baty

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo