Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Inwazja nielegalnych migrantów. Wielu z nich ginie w drodze do Europy

Od stycznia do maja br. podczas prób przedostania się morzem do Hiszpanii zginęło ponad 5 tys. afrykańskich imigrantów - wynika z danych organizacji Caminando Fronteras. Większość ofiar przeprawy morskiej z Afryki do Hiszpanii to osoby, które próbowały dotrzeć na położone na Atlantyku Wyspy Kanaryjskie. W sumie w ciągu pięciu miesięcy tego roku na szlaku z Afryki na ten archipelag zginęło ponad 4,8 tys. imigrantów.

Migranci
fot. Filip Blazejowski - Gazeta Polska

Inną niebezpieczną trasa morską w kierunku Hiszpanii pozostaje szlak wiodący z wybrzeży Algierii na Baleary i do południowo-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Autorzy raportu wskazali, że średnio podczas jednej przeprawy w okresie styczeń-maj 2024 r. śmierć ponosił jeden z nielegalnych imigrantów, płynących do Hiszpanii.

Kierownictwo hiszpańskiej organizacji spodziewa się, że w 2024 r. padnie rekord liczby zgonów imigrantów podczas przepraw morskich do Hiszpanii. W ub.r. zanotowano nienotowaną wcześniej liczbę zmarłych w trakcie podróży afrykańskich imigrantów – ponad 6,6 tys.

Według Caminando Fronteras wśród ofiar przepraw wodą do Hiszpanii dominują obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej oraz Maroka i Algierii.

Z opublikowanych 3 czerwca przez MSW Hiszpanii statystyk wynika, że od stycznia do maja br. do tego kraju przybyło łącznie wodą blisko 22 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki, czyli o 137 proc. więcej wobec analogicznego okresu w 2023 r. Kanaryjski archipelag pozostaje głównym miejscem napływu nielegalnych imigrantów. Tylko w okresie styczeń-maj br. dotarło tam 17,1 tys. osób, co oznacza wzrost o 259,6 proc. w stosunku do podobnego okresu w 2023 r.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#migranci #nielegalni migranci

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo