Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Holenderski rząd chce poprawy warunków pracy dla migrantów zarobkowych

Rząd Holandii przekazał dziś do parlamentu projekt ustawy penalizujący wykorzystywanie migrantów zarobkowych. Podlegające karze ma być również m.in. kwaterowanie w złych warunkach oraz zaniżanie wynagrodzenia.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/jarmoluk

„Nasz projekt jest ważnym krokiem w kierunku poprawy sytuacji migrantów zarobkowych w Holandii”

– twierdzi minister spraw społecznych Karien van Gennip, cytowana w komunikacie resortu.

Dokument, który trafił do izby niższej parlamentu (Tweede kamer), będzie obecnie poddany konsultacjom. W rządowej propozycji znajduje się szereg rozwiązań, o wprowadzenie których zabiegały organizacje broniące pracowników tymczasowych z zagranicy.

"Są często wykorzystywani..."

Media wielokrotnie informowały o tym, iż migranci zarobkowi, przede wszystkich z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polski, są wykorzystywani przez nieuczciwych pracodawców i pośredników. Często sprowadzano ich do Niderlandów oferując zupełnie inne warunki niż te, które czekały na nich na miejscu np. zatrudnionych kwaterowano w przeludnionych pomieszczeniach, za które musieli płacić wygórowane stawki.

W projekcie nowej ustawy znalazły się zapisy, które przynajmniej teoretycznie, mają uniemożliwiać tego rodzaju sytuacje. Pracodawca będzie także podlegał karze w przypadku zaniżania wynagrodzenia, wydłużania czasu pracy, a także nielegalne będzie ograniczanie wolności poprzez zatrzymywanie paszportów.

Sekretarz stanu ds. migracji i azylu Eric van der Burg wskazuje na łamach dziennika „Financieele Dagblad”, iż teoretycznie tego rodzaju nadużycia są niedozwolone zgodnie z już obowiązującymi przepisami, ale intencją rządu jest wyraźne podkreślenie, że jest to karalne.

„To jest wyraźne wykorzystywanie osób słabszych”

– oświadczył van der Burg.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#migranci #Holandia #Europa #praca

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

az
Wczytuję ocenę...
Wideo