Holandia: miliony na noclegi imigrantów w hotelach

Uchodźcy w Niderlandach są przyjmowani nie tylko w specjalnych ośrodkach, ale także na statkach wycieczkowych oraz w hotelach. Centralna Agencja ds. Przyjęć Azylantów (COA) wydała w 2022 r. około 100 mln euro na zakwaterowanie uchodźców w hotelach, ujawnia dziennik „Financieele Dagblad”.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
W Holandii miliony wydane na noclegi imigrantów
pixabay.com

Kryzys w kwaterowaniu uchodźców rozpoczął się jesienią 2021 r. Istniejące ośrodki szybko się zapełniły, a COA musiała szukać tymczasowych schronień. Presja stała się jeszcze większa, gdy setki osób ubiegających się o azyl zaczęły spać na zewnątrz budynku przed ośrodkiem recepcyjnym w Ter Apel.

Obecnie w całej Holandii istnieje kilkadziesiąt schronisk dla azylantów. Część z nich znajduje się w salach sportowych i widowiskowych. Są one częściowo zarządzane przez samorządy, a częściowo przez COA. W miarę jak do Niderlandów dociera coraz więcej uchodźców, agencja coraz częściej decyduje się na ich kwaterowanie w hotelach, co zaczyna być intratnym interesem dla branży hotelarskiej.

Na przykład sieć hotelowa Van der Valk otrzyma w ciągu trzech lat 29 mln euro za przyjmowanie uchodźców w swoim hotelu w Uden we wschodniej Holandii, ujawniają media. Jak obliczył dziennik „Financieele Dagblad”, cena wyniesie 250 euro za pokój za dobę.

„Zamierzamy zapewnić humanitarne schronienie ludziom, którzy uciekli ze swojego kraju” – deklaruje firma. Rzecznik COA odmówił komentarza w tej sprawie.

Według kilku źródeł gazety 2022 r. był dla holenderskiej grupy hotelowej „najlepszym w historii”, częściowo właśnie dzięki przyjmowaniu osób ubiegających się o azyl. Jak podaje gazeta w ubiegłym roku, COA wydała około 100 mln euro na zakwaterowanie uchodźców w hotelach, z łącznej kwoty 1,6 mld euro. Całkowite wydatki agencji na ten rok przewidziano w budżecie państwa na 2,5 miliarda euro.

COA dysponuje więc ogromnym budżetem, który jest przeznaczany m.in. na utrzymanie statku wycieczkowego Galaxy, służącego jako schronienie dla 1,5 tys. azylantów w Amsterdamie. Jak podaje dziennik „Algemeen Dagblad”, kosztuje to 110 tys. euro dziennie.

Uchodźcy znajdują także schronienie w około dwudziestu statkach rzecznych. Jak podaje „AD”, COA płaci 11 tys. euro tygodniowo za jeden statek wycieczkowy z około pięćdziesięcioma kabinami. Do tego należy doliczyć koszt cateringu, ochrony i wywozu śmieci.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
gb
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo