Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Grzywna za fryzurę. 25-latek odpowie za "dyskredytowanie" rosyjskiej armii

25-letni Rosjanin został ukarany przez sąd grzywną w wysokości 50 tysięcy rubli (553 dolarów) za "dyskredytowanie" rosyjskiej armii poprzez farbowanie włosów na kolory przypominające ukraińską flagę - poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski portal Mediazona.

25-latek ukarany za "dyskredytowanie" rosyjskiej armii
@mediazona - x.com

Zdjęcia mężczyzny opublikowane w internecie pokazują krótko ostrzyżone włosy w kolorach jasnoniebieskim, zielonym i żółtym. Niebieski i żółty to kolory flagi Ukrainy.

Sprawa miała początek w kwietniu, kiedy 25-latek został napadnięty późnym wieczorem w drodze z pracy do domu. Napastnicy ukradli mu wówczas telefon komórkowy i pobili.

Kiedy zgłosił się na policję, funkcjonariusze zauważyli jego włosy, a właściwie ich kolor, i z miejsca oskarżyli go o "dyskredytację" armii – podał portal Mediazona.

"Propaganda wizualna wyraźnie wyrażała negatywny stosunek do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej" – cytuje Mediazona policyjny raport. 

Jednocześnie policjanci wręczyli mu wezwanie do stawienia się w punkcie poboru do wojska, które jednak wycofali, gdy oznajmił im, że jest transpłciowy.

W sądzie mężczyzna zaprzeczył, jakoby kolor jego włosów był wyrazem protestu. Zapewnił, że nie wspiera ani Ukrainy, ani rosyjskiej armii, a włosy farbuje na jaskrawe kolory od dawna. Sąd uznał jednak go za winnego zniesławienia rosyjskich sił zbrojnych i ukarał go grzywną.

Agencja Reutera przypomina, że od czasu rozpoczęcia w lutym 2022 roku przez Moskwę inwazji na Ukrainę w Rosji zatrzymano ponad 20 tysięcy osób za antywojenne nastawienie, a ponad 900 postawiono zarzuty karne.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

am
Wczytuję ocenę...
Wideo