Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Ewa Swoboda halową wicemistrzynią świata w biegu na 60 metrów • • •

Gruzini chcą do UE. W Tbilisi demonstracja poparcia [WIDEO]

Marsz poparcia dla członkostwa Gruzji w UE odbył się w stolicy kraju, Tbilisi. W centrum miasta, na placu Europy, rozpostarto największą w historii flagę UE – pisze portal Civil.ge. W marszu uczestniczyła prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, ale nie było przedstawicieli rządu i partii rządzącej.

UE flaga
Pixabay - Pixabay

„Twój głos za UE” – pod takim hasłem odbywał się sobotni marsz, w którym na ulice Tbilisi wyszły setki ludzi – pisze agencja AP.

Rada Europejska ma ogłosić 15 grudnia swoją decyzję w sprawie przyznania Gruzji statusu kraju kandydującego do UE. Pozytywną rekomendację w tej sprawie wydała w listopadzie Komisja Europejska. Warunkiem jest realizacja szeregu kroków, w tym dotyczących walki z korupcją i przeprowadzenia wyborów - przypomina Associated Press.

Jak pisze portal Civil.ge, flaga UE, która została uszyta specjalnie na tę okazję, ma wymiary 22 na 33 metry. Każdą z 12 gwiazd na niebieskim tle uszyto w innym regionie Gruzji.

W prounijnym marszu uczestniczyła prezydent Zurabiszwili. „To marsz pokojowy, demonstracja woli i wyboru narodu, który przejawił się już w wielu inicjatywach. Ta najnowsza, której jesteśmy uczestnikami, dobitnie wyraża nasze pragnienie, że chcemy Europy” – powiedziała Zurabiszwili.

Agencja AP zauważa, że prezydent, która nie należy do rządzącej partii Gruzińskie Marzenie, lecz miała jej poparcie w wyborach prezydenckich w 2018 roku, stopniowo oddalała się od partii władzy, zwłaszcza w sprawach polityki zagranicznej.

Gruzińskie Marzenie, rządzące krajem od 2012 roku, jest krytykowane przez opozycję za prowadzenie polityki prorosyjskiej. Partia te oskarżenia odrzuca. 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo