Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Grupa Niemców zatrzymana pod zarzutem... szpiegowania dla Chin

Troje niemieckich obywateli zostało zatrzymanych pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin - poinformowała dziś prokuratura. Dwaj mężczyźni i kobieta są podejrzewani o to, że co najmniej od 2022 roku pracowali dla jednej z chińskich służb wywiadowczych MSS - wynika z ustaleń dziennika "Die Welt".

Niemcy
Ralphs_Fotos - pixabay.com

Thomas R. oraz małżeństwo Herwig i Ina F. zostali aresztowani w Duesseldorfie i Bad Homburg. Przeszukano ich domy i miejsca pracy.

Według prokuratury główny podejrzany, Thomas R., pozostawał w kontakcie z pracownikiem MSS (Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego) i uzyskał dla niego dane na temat "innowacyjnych technologii przydatnych militarnie" w Niemczech - informuje portal tygodnika "Spiegel".

R. miał korzystać z pomocy Herwiga i Iny F., którzy prowadzili firmę w Duesseldorfie. Według śledczych firma ta służyła jako "pośrednik w nawiązywaniu kontaktów i współpracy" z niemieckimi naukowcami i badaczami. Zawarto m.in. "umowę o współpracy" z jednym z niemieckich uniwersytetów.

Według prokuratury informacje przekazane chińskiemu wywiadowi dotyczyły m.in. nowoczesnych części maszyn, które mogły być wykorzystywane w silnikach np. okrętów bojowych.

Ponadto podejrzani mieli zakupić specjalny laser w Niemczech na zlecenie MSS i wywieźć go do Chin bez wymaganego zezwolenia - pisze "Spiegel".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Niemcyu #Chiny #świat #szpiegostwo

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
az
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo