Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Gigant farmaceutyczny pozwany przez stan w USA! Zarzuty w sprawie skutków szczepionki na COVID-19

Szykuje się proces ważny dla ludzi na całym świecie. Amerykański stan Kansas pozwał firmę Pfizer, której szczepionkę na koronawirusa otrzymało ponad 1,5 miliarda osób. Prawnicy stanu Kansas zarzucają koncernowi, że wprowadzał opinię publiczną w błąd w kwestii działania szczepionki przeciwko COVID-19 - podaje money.pl za Reutersem.

Szczepionka na wirusy
RF._.studio - pexels.com

Pozew, jak informuje Reuters, został złożony w Sądzie Rejonowym hrabstwa Thomas. Stan Kansas domaga się od nowojorskiego producenta leków bliżej nieokreślonego odszkodowania.

"Pfizer wygłosił wiele wprowadzających w błąd oświadczeń, aby oszukać opinię publiczną w sprawie swojej szczepionki w czasie, gdy Amerykanie potrzebowali prawdy" - stwierdził cytowany przez agencję Kris Kobach, republikański prokurator generalny stanu Kansas.

"W pozwie zarzucono, że wkrótce po wprowadzeniu szczepionki na rynek na początku 2021 r. firma Pfizer ukrywała dowody na to, że wzięcie dawki szczepionki miało związki z powikłaniami ciąży, w tym poronieniem, a także stanami zapalnymi w sercu i wokół niego, znanymi jako zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia"

– pisze agencja prasowa.

Amerykański stan twierdzi, że Pfizer, który opracował szczepionkę wspólnie z niemieckim partnerem BioNTech dla oryginalnej wersji COVID-19, podawał nieprawdziwą informację, że jest ona równie skuteczna w przypadku zmutowanych wariantów - informuje money.pl.

Pfizer w odpowiedzi na zarzuty twierdzi, że pozew stanu Kansas jest bezpodstawny.

"Oświadczenia firmy Pfizer na temat szczepionki przeciwko COVID-19 były dokładne i oparte na podstawach naukowych"

– napisała firma.

Ostrzeżenie na szczepionce

W czerwcu 2021 r. amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dodała na etykiecie szczepionki ostrzeżenie dot. zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia. "Działania niepożądane są rzadkie i najczęściej występują u dorastających chłopców i młodych mężczyzn" - podaje Reuters.

Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych stwierdził natomiast w 2023 r., że nie stwierdzono, aby szczepionki przeciwko COVID-19 były powiązane z poronieniami.

Firma Pfizer podała, że ​​jej szczepionkę na koronawirusa otrzymało ponad 1,5 miliarda ludzi. Producent osiągnął ponad 74 miliardy dolarów przychodów w latach 2021 i 2022 związanych ze szczepieniami przeciwko COVID-19.

 Źródło: money.pl, Reuters, niezalezna.pl

 

#pozew #Pfizer #szczepionki #COVID-19 #USA

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

luk
Wczytuję ocenę...
Wideo