Francuskie radio publiczne atakuje Polskę. Będzie reakcja ambasady. Ordo Iuris zapowiada kroki prawne

Francuskie radio publiczne France Culture opublikowało materiał, w którym mówi się między innymi o tym, że "Polska chciałaby zakazać jakiegokolwiek przywoływania swojej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę". - Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej we Francji - napisał wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. A Ordo Iuris zapowiedziało działania prawne wobec francuskiej rozgłośni.

Szymon Szynkowski vel Sęk / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W opublikowanym 9 lutego materiale France Culture informuje również, że "Polska stawia historyków przed sądem". Stacja opisuje sprawę historyków prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego, którym warszawski Sąd Okręgowy nakazał przeprosić za jedną z informacji umieszczonych w książce "Dalej jest noc".

Materiał francuskiego radia ilustruje fotografia udekorowanego flagami III Rzeszy Wolnego Miasta Gdańska z kwietnia 1939 r., podpisana "Gdańsk, Polska".

"Polska historia jest w centrum wielu międzynarodowych incydentów z ustawą z 2018 r., która chciała potępić wszystkich, którzy przypisywaliby +odpowiedzialność lub współodpowiedzialność narodu lub państwa polskiego za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką+"

– podsumowuje France Culture. Radio przypomina, że Izrael oskarżył wówczas Polskę o chęć "zmiany historii", a Polska chciała również karać za używanie wyrażenia "polskie obozy śmierci".

"Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej w Paryżu. Nie ma zgody na tak jawne i bezczelne fałszowanie historii i atakowanie Polski fake newsami"

- napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Francuskie radio publiczne ilustruje materiał o +odpowiedzialności Polski za zbrodnie III Rzeszy+ zdjęciem przedstawiającym powiewające flagi ze swastykami. Pod nim podpis: +Gdańsk, Polska, kwiecień 1939 r.+. Nie wystarczy reakcja dyplomatyczna. Ordo Iuris zareaguje prawnie”

– poinformował z kolei na Twitterze wiceprezes Instytutu Ordo Iuris dr Tymoteusz Zych.

Współautorów "Dalej jest noc" pozwała Filomena Leszczyńska - bratanica jednej z opisywanych w książce osób. Według niej jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski został fałszywie pomówiony w spornej książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Leszczyńska domagała się 100 tys. zadośćuczynienia i przeprosin. Sąd nakazał przeprosiny i oddalił żądanie zadośćuczynienia. Podczas procesu Leszczyńską wspierała Reduta Dobrego Imienia.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

albicla.com@beatamankowska
Wczytuję ocenę...
Komentarze (228)
WrzQwQ 16.02.2021 13:11
  • Komentarze: 1573
To nie zadne "francuskie" tylko juive. Francuzi dobrze wiedza ze to "youpin". To jest najlepszy dowod jak ta koszerna miedzynarodowka funkcjonuje.
Anonim 16.02.2021 09:33
I tu zadaje sobie pytanie czy cokolwiek czytam jest prawda
Anonim 15.02.2021 22:26
Obława Vel d’Hiv !!!!
Kasander 15.02.2021 20:22
Pierwszy obóz zagłady Niemcy wybudowali na terenie okupowanej Francji. Tam testowali krematoria. Obóz w Oświęcimiu był położony na terenie który Hitler dekretem włączył do III Rzeszy
Anonim 15.02.2021 22:28
Ty jestes polski debil. Krematoria sa z cała pewnoscia tradycja Germanska spopielania zwlok swoich rodzin i innych. Do tego sa potzrebne kosztowne urzadzenai techniczne i tak np. we Wrzesni dalej działa poniemieckie Krematorium i spopielenie zwłok kosztowało cos 2 tysiace. Jest to z pewnoscia bardziej własciwe jak robaki zreja w ziemi te kadawery.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo