Francuskie lotnictwo strajkuje. 1/3 lotów odwołana

We Francji związki zawodowe wzywają do „wielkiego dnia strajku i demonstracji” przeciwko reformie emerytalnej - 6 czerwca. Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC) zwróciła się do linii lotniczych o odwołanie jednej trzeciej lotów na lotnisku Paryż-Orly i innych lotniskach z powodu udziału kontrolerów ruchu lotniczego w strajku.

Paris Charles de Gaulle Airport
Mathieu Marquer from Paris, FRANCE, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Akcją strajkową mają zostać również objęte lotniska w Lyonie, Marsylii, Nicei, Tuluzie, Bordeaux i Nantes - poinformował DGAC w komunikacie prasowym w czwartek, ostrzegając, że „zakłócenia i opóźnienia” są bardzo prawdopodobne.

Strajk nie dotyczy lotniska Paryż-Roissy-Charles-de-Gaulle.

Spodziewany jest tzw. efekt kaskadowy dla całego europejskiego ruchu lotniczego.

Szef linii Ryanair Michael O'Leary wystosował petycję, w której zwraca się do Unii Europejskiej o ochronę lotów z terytorium Francji w przypadku niepokojów społecznych. Petycja uzyskała ponad 1,1 mln podpisów – podał dziennik „Le Figaro”.

Europejski organ monitorujący ruch lotniczy Eurocontrol oszacował, że w okresie od marca do początku kwietnia strajki we Francji dotknęły 10 mln pasażerów.

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo