Meksyk wywiązuje się z umowy z USA. W zamian za zawieszenie nałożenia ceł na towary płynące z południa kontynentu zobowiązały się zatrzymać przemyt silnego leku przeciwbólowego, wykorzystywanego w USA jako narkotyk. Są już pierwsze sukcesy Operacji Granica.
Przemytnicy wpadli w trakcie kontroli pojazdów. Meksykańskie służby przeprowadziły operację na drodze prowadzącej do granicy z Kalifornią.
Kontrole przy przejściu granicznym w mieście Tijuana prowadzili funkcjonariusze Gwardii Narodowej, skierowani na granicę w myśl umowy pomiędzy władzami Meksyku a administracją prezydenta USA Donalda Trumpa. Łącznie do regionów przygranicznych wysłano 10 tys. gwardzistów i żołnierzy.
Źródła AFP w Gwardii Narodowej przekazały, że w czasie akcji w Tijuanie dodatkowi funkcjonariusze skupiali się głównie na kwestii fentanylu – syntetycznego opioidu wiązanego w USA z dziesiątkami tysięcy zgonów każdego roku.
Władze Meksyku ogłosiły wcześniej w piątek 7 lutego, że od środy 5 lutego, czyli od początku Operacji Granica, w stanach przy północnej granicy zatrzymano łącznie 116 osób, przejęto 50 pojazdów i 35 sztuk broni, w tym 15 pochodzących z USA. Skonfiskowano także 16,5 kg marihuany, 380 kg kokainy, 1,4 kg metamfetaminy i niewielką ilość heroiny.
ZOBACZ TAKŻE Biden bez dostępu do informacji niejawnych. Trump zrobił to w swoim stylu
Trump, ogłaszając 25-procentowe cła na meksykańskie towary, powiązał to z przemytem fentanylu i nielegalną imigracją. Po rozmowie z prezydentką Meksyku Claudią Sheinbaum oświadczył, że zawiesza te cła na miesiąc, a Meksyk wyśle na granicę 10 tys. żandarmów i żołnierzy.
VIDEO — US military begins installing fencing along San Diego-Tijuana border as Mexico deploys first of 10,000 National Guard troops to US border after Trump's tariff threat pic.twitter.com/4zi7qLPd3d
— Daily Sabah (@DailySabah) February 8, 2025
Po objęciu władzy 20 stycznia Trump wprowadził też stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, wysłał na nią dodatkowych żołnierzy, uznał meksykańskie kartele narkotykowe za "zagraniczne organizacje terrorystyczne" i zmienił nazwę Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską.
Biuro prokuratorki generalnej USA Pam Bondi wydało w tym tygodniu okólnik wzywający do "całkowitej eliminacji karteli i ponadpaństwowych organizacji kryminalnych". Odnosząc się do tego okólnika, Sheinbaum zasugerowała w piątek, że władze USA powinny zacząć walkę z przestępczością od swojego własnego kraju.