Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Donald Trump czy Joe Biden? Zmieniło się poparcie Amerykanów dla obu kandydatów

Z opublikowanych w sobotę rezultatów sondażu dziennika New York Times i Siena College wynika, że Donald Trump ma tylko jednopunktową przewagę nad obecnym prezydentem USA Joe Bidenem. Obydwaj zamierzają kandydować w listopadowych wyborach na następną kadencję do Białego Domu.

Donald Trump
Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0> - Wikimedia Commons

Jeszcze w lutym - według sondaży - Trump górował nad Bidenem bardziej zdecydowanie, w stosunku 48 do 43 proc. Obecne, wyższe notowania Bidena "NYT" tłumaczy wzrostem jego poparcia u tradycyjnego elektoratu Partii Demokratycznej wobec poprzedniego badaniu opinii publicznej. Jeśli wówczas opowiadało się za nim 83 proc., teraz jest to 89 proc. Trump zapewnił sobie wtedy 97 proc. głosów Republikanów, co stopniało do 94 proc.

Biden jest za stary

Większość ankietowanych wyborców (69 proc.) uważa, że Biden w wieku 81 lat jest za stary, aby być ponownie wybranym. Trumpa, który w czerwcu skończy 78 lat zaledwie 41 proc. traktuje za zbyt wiekowego. Jednak wśród elektoratu powyżej 65 lat, odsetek przedstawiających Bidena za zbyt starego znacząco spadł.

Sondaż opublikowano przed wyłonieniem sędziów przysięgłych w procesie karnym Trumpa oskarżonego m.in. o fałszowanie dokumentów handlowych związanych z płatnościami dokonanymi na rzecz byłej gwiazdy filmów dla dorosłych Stormy Daniels. Tylko jeden z czterech wyborców przyznał jednak, że przygląda się uważnie postępowaniu sądowemu.

Chociaż Biden uczynił podważenia demokratycznego porządku przez Trumpa po zamieszkach 6 stycznia 2021 roku głównym punktem kampanii reelekcyjnej, dotąd po 31 proc. respondentów stwierdziło, że obydwaj politycy są "dobrzy dla demokracji".

Za "szkodliwego dla demokracji", Trumpa oceniło 45 proc. nieznacznie przewyższając odsetek tych, którzy mieli podobną opinię o Bidenie. Zgodnie z sondażem niemal taka sama proporcja wyborców - podkreślił "NYT", przedstawiała Trumpa i Bidena jako "ryzykowny wybór" dla kraju.

 Źródło: pap, niezalezna.pl

 

#wybory w USA #Donald Trump #Joe Biden

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
jm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo