Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Do Niemiec trafia rosyjska ropa? Dziennikarskie śledztwo: Celnicy nie mogą sprawdzać dokładnie. Dostali nakaz

Jak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez niemieckie media, do Niemiec wciąż - z pominięciem unijnych sankcji - trafia rosyjska ropa naftowa. Dziać ma się to za pośrednictwem spółki Rosneft Deutschland, która ma rzekomo importować paliwo z Kazachstanu.

Rafineria w Schwedt
fot. Ralf Roletschek - Eigenes Werk, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69756384

Redakcje NDR, WDR oraz Sueddeutsche Zeitung przeprowadziły wspólne śledztwo, którego wyniki opublikowano przed kilkoma dniami. 

"W wyniku ataku na Ukrainę nie są już dozwolone transakcje naftowe z Rosją. Jednak w przypadku rafinerii w Schwedt celnicy najwyraźniej nie mogą już tak dokładnie sprawdzać, czy rosyjska ropa naftowa nadal tam dociera"

- pisze "SZ".

Główny niemiecki organ celny miał wydać oddziałom w Berlinie i Frankfurcie nad Odrą "bezzwłoczne zezwolenie" na dostawy ropy dla Rosneft Deutschland. Oznacza to w praktyce, że spółka zależna od rosyjskiego potentata naftowego może importować ropę bez jakichkolwiek kontroli względem przestrzegania sankcji. 

Spółka Rosneft Deutschland wcześniej w 100 proc. importowała ropę z Rosji, jednak teraz przypuszczalnie skupiła się na Kazachstanie. Niemiecki urząd ds. zwalczania przemytu uważa, że istnieje wysokie ryzyko, iż transakcje te mogą służyć omijaniu unijnych sankcji. Ponadto, złoże w Kazachstanie, z którego ma pochodzić paliwo przesyłane do Niemiec, jest w posiadaniu rosyjskiego Lukoila. 

Niemieckie media już wcześniej podejrzewały, że Berlin - pomimo sankcji - wciąż importuje rosyjską ropę. We wrześniu 2023 r. urząd w Wiesbaden ujawnił, że import produktów naftowych z Indii wzrósł ponad dwunastokrotnie w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Eksperci mają podejrzenia, że Indie mogą być w tej transakcji jedynie pośrednikiem, a surowiec ma pochodzenie rosyjskie.

 Źródło: sueddeutsche.de, Twitter, niezalezna.pl

 

#ropa naftowa #sankcje #Rosja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

md
Wczytuję ocenę...
Wideo