Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Były szef wywiadu Wenezueli w areszcie. Ma cenne informacje?

Były szef wenezuelskiego wywiadu wojskowego Hugo Carvajal, który według USA ma cenne informacje na temat dotychczasowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, dziś trafił do aresztu w Hiszpanii, gdzie pozostanie do rozpatrzenia wniosku Waszyngtonu o jego ekstradycję.

Były generał i bliski sojusznik Hugo Chaveza, który rządził Wenezuelą przed Maduro, został wczoraj zatrzymany przez hiszpańską policję w związku z nakazem aresztowania wydanym przez USA w sprawie zarzutów o przemyt narkotyków.

Podczas dzisiejszej rozprawy Carvajal zaprzeczył, jakoby miał powiązania z przemytem narkotyków oraz lewacką partyzantką Rewolucyjne Siły Zbrojnych Kolumbii (FARC). Sprzeciwił się swojej ewentualnej ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, argumentując, że jest związany z Hiszpanią. W kraju tym mieszka jego rodzina, która przybyła tam przed nim.

Carvajal zeznał przed sądem, że opuścił Wenezuelę przed miesiącem. Najpierw łodzią odbył 16-godzinny rejs do Republiki Dominikany, po czym samolotem udał się do Madrytu.

Po ujęciu Carvajala strona amerykańska podkreślała wagę jego możliwej pomocy w walce z reżimem Maduro. Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel administracji USA powiedział agencji Reutera, że Wenezuelczyk dysponuje cenną wiedzą i deklaruje chęć współpracy.

W lutym Carvajal potępił Maduro i poparł jego rywala, Juana Guaido.

Ministerstwo sprawiedliwości USA przekazało, że zwróciło się o ekstradycję Carvajala w związku z zarzutami o przemyt kokainy, postawionymi mu w 2011 roku i upublicznionymi trzy lata później.

W 2008 roku Carvajal został objęty amerykańskimi sankcjami za "znaczącą pomoc przy przemycie narkotyków" przez FARC.

W Wenezueli od ponad dwóch miesięcy trwa stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Nicolasowi Maduro lider opozycji, szef parlamentu Juan Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał prezydenturę rywala za nielegalną. USA jako pierwsze uznały Guaido za prawowitego reprezentanta Wenezueli, a ich śladem poszło kilkadziesiąt innych państw, w tym większość członków UE. Władzę Maduro uznają m.in. Rosja i Chiny.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Wenezuela #Hugo Carvajal

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo