Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Burmistrz Jersey City wydał oświadczenie na temat Pomnika Katyńskiego. "To tylko złagodzenie tonu"

Burmistrz Jersey City Steven Fulop zaprezentował na Twitterze wstępny projekt przebudowy Exchange Place i napisał, że Pomnik Katyński nadal będzie eksponowany w prominentnym miejscu. - To tylko lekkie złagodzenie tonu - ocenił słowa Fulopa prezes Koalicji Polonii Amerykańskiej dr Stanisław Śliwowski.

By Eleanor Lang - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29564924

Polonia amerykańska chce, aby Pomnik Katyński zachował obecną lokalizację przy Exchange Place.

- Moje przywiązanie do społeczności polskiej pozostaje takie jak zawsze w tym, że pomnik będzie wciąż eksponowany w prominentnym miejscu w Jersey City dzięki wsparciu społeczności. Nie ma zamierzonego braku szacunku, ponieważ dzielimy ten sam cel, lepsze miasto

– napisał Steven Fulop, który nieco wcześniej, także na Twitterze, poinformował, że celem zmian przy Exchange Place jest "uatrakcyjnienie promenady nabrzeża".

- W planach jest plac zabaw dla dzieci, park rozrywki, zielona przestrzeń na pikniki (...)

- napisał. Pod tym postem, prezentującym wstępny projekt przebudowy terenu, szybko pojawiły się głosy - "a gdzie jest Pomnik Katyński?".

Just sharing Exchange Place initial plans. The goal is energizing the waterfront walkway. The plans include a children’s playground, a spray park, green space for picnics like the piers in Hoboken, and the parks are designed for stages/tents for live performances. #JerseyCity pic.twitter.com/dXWi0Jqj4F

— Steven Fulop (@StevenFulop) 10 maja 2018

2/2 - my commitment to the Polish community stands as it always has in that the monument would still be prominently displayed somewhere significant in #jerseycity with community support. No disrespect intended as we share one goal of a better city.

— Steven Fulop (@StevenFulop) 10 maja 2018

Burmistrz wydał to oświadczenie w dzień po tym, jak przedstawiciele Polonii amerykańskiej artykułowali swoje stanowisko podczas posiedzenia Rady Miejskiej Jersey City i w dwa dni po złożeniu w Sądzie Federalnym oraz w Sądzie Stanowym Jersey City wniosków o zablokowanie zamiarów burmistrza.

CZYTAJ WIĘCEJ: Takich sojuszników Polacy jeszcze nie mieli. Burza na sali posiedzeń trwała do północy

Fulop początkowo ogłosił, że planuje usunąć pomnik z Exchanege Place. W wydanym później oświadczeniu podał nową lokalizację przy Montgomery Street, którą Rada Miejska pierwotnie przeznaczyła na monument, ale później sama ją zmieniła. Motywował to planami budowy parku przy Exchange Place.

Amerykanie polskiego pochodzenia, którzy są także elektoratem Fulopa, zarzucają mu, że podjął decyzję o zmianie lokalizacji poza ich plecami. Odmówił także wszelkich rozmów z Polonią w sprawie pomnika.

Polonia amerykańska chciałaby zachować monument upamiętniający ofiary masakry katyńskiej w niezmienionym miejscu. Jednocześnie w lokalnej prasie w New Jersey pojawiły się informacje o powiązaniach burmistrza z deweloperami, którzy mieliby być zaangażowani w budowę parku.

Pisał o tym m.in. portal informacyjny NJ.com, podkreślając, że utworzenia parku na terenie, na którym stoi Pomnik Katyński, podjęła się grupa biznesowa Exchange Place, której przewodniczy Mike DeMarco, szef firmy Mack-Cali Realty Corporation.

Poproszony o komentarz w sprawie najnowszego oświadczenia Fulopa prezes Koalicji Polonii Amerykańskiej dr Stanisław Śliwowski powiedział, że jest to tylko lekkie złagodzenie tonu.

- W istocie burmistrz podtrzymuje zaprezentowane wcześniej stanowisko, że pomnik zostanie przeniesiony. Z jego wypowiedzi przebija tylko lekko złagodzony ton wobec polskiej społeczności

– ocenił prominentny działacz polonijny.

Zdaniem Śliwowskiego pozwala to przypuszczać, że sprawa pomnika będzie z Polonią negocjowana.

- W obecnej sytuacji naszym celem nie jest sama w sobie rozmowa z burmistrzem. Chcemy takich negocjacji, których skutkiem będzie pozostawienie pomnika zgodnie z decyzją Rady Miejskiej Jersey City z 1987 roku przy Exchange Place, na nabrzeżu rzeki Hudson, w miejscu, w którym obecnie stoi

– podkreślił prezes Koalicji.

12 maja na godzinę 13:00 zaplanowano manifestację w obronie Pomnika Katyńskiego. We wsparcie tej inicjatywy zaangażowało się kilku polityków z Polski. Nie wykluczone, że mogą oni pojawić się w Jersey City. Wśród nich przedstawiciele Komitetu Katyńskiego z Polski – parlamentarzyści – Andrzej Melak, Anna Maria Siarkowska, oraz Antoni Macierewicz (jako przewodniczący Komitetu Honorowego Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie).

 Źródło: Twitter, PAP, niezalezna.pl

 

#dr Stanisław Śliwowski #Polonia #Exchange Place #Jersey City #Pomnik Katyński w Jersey City #Pomnik Katyński #Steven Fulop

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo