Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Brexit. Walka o paszporty

Dziesiątki tysięcy obywateli Wielkiej Brytanii złożyły wnioski o obywatelstwo w innym państwie UE. Liczba wniosków o obywatelstwo w Zjednoczonym Królestwie jest również uderzająca. Liczby pokazują, dlaczego kwestia praw imigrantów znajduje się w centrum negocjacji dotyczących tzw. Brexitu – podaje bbc.com.

pixabay.com

W ciągu 12 miesięcy przed decyzją o Brexicie, podjętą w wyniku referendum w czerwcu ub.r., o brytyjskie obywatelstwo zaaplikowało 15 871 osób z krajów UE. W kolejnych 12 miesiącach po głosowaniu - jeszcze ponad 28 tys.

Jak wynika ze statystyk Home Office, najwięcej wniosków o brytyjskie obywatelstwo pochodzi od Polaków. W ubiegłym roku aż 6 tys. osób starało się o brytyjski paszport. Drugie miejsce zajęli Włosi, którzy złożyli prawie 3 tys. podań a na trzecim miejscu Rumunii z 2,7 tys. podań.

BBC podaje, że liczba Brytyjczyków, którzy chcą zachować możliwość swobodnego podróżowania po Europie, również drastycznie wzrosły. W ciągu 12 miesięcy przed referendum ponad 25 tys. Brytyjczyków złożyło wniosek o irlandzkie paszporty. W ciągu 12 miesięcy bezpośrednio po głosowaniu liczba ta wzrosła do ponad 64 tys.

W Niemczech w roku poprzedzającym referendum było 60 wniosków obywateli brytyjskich, a rok później 810. We Francji wzrost jest wyraźny - w 2015 r. było 385 wniosków, w 2016 r., liczba aplikacji wzrosła do ponad 1,3 tys.

W innych państwach w całej UE liczby zgłoszeń Brytyjczyków, którzy chcą mieć europejskie obywatelstwo wzrosły dwukrotnie - w Szwecji (z 969 do 2 002), w Danii (z 289 do 604) czy w Polsce (z 152 do 332) .

 

 Źródło: bbc.com

 

#Brexit #paszport #UE #emigracja #obywatelstwo #Wielka Brytania

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo