Borell sabotuje porozumienie UE z Tunezją? Ostry komentarz włoskiej premier Giorgi Meloni

Josep Borrell, wysokiej rangi przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa miał zablokować wypłatę 255 mln euro dla Tunezji za kontrolowanie wyjazdów imigrantów. Premier Włoch Giorgia Meloni odnosząc się do tej sprawy powiedziała, że "ze smutkiem zauważamy, że część włoskich i europejskich sił politycznych z powodów ideologicznych lub, co gorsza, z kalkulacji politycznej walczy z wykonywaną przez nas pracą i robi wszystko, co w ich mocy, aby ją rozmontować".

Josep Borrell
By European Parliament from EU - Questions and Answers with EU Foreign Policy Chief Josep Borrell, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123024597

Oskarżenia wobec Borella

Jak napisał w niedzielę włoski prawicowy dziennik "Il Giornale", Josep Borrell, hiszpański socjalista i wysokiej rangi przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, celowo zablokował 255 milionów euro, które UE obiecała Tunezji na wypłatę wynagrodzeń siłom bezpieczeństwa i kontrolowanie wyjazdów migrantów. Gazeta nazwała działania Borrella "eurosabotażem memorandum z Tunezją".

W poniedziałek odniosła się do tego premier Meloni, stwierdzając, że "w istocie wolą europejskiej lewicy jest sprawienie, aby masowa nielegalna imigracja stała się nieunikniona".

"Ze smutkiem zauważamy, że część włoskich i europejskich sił politycznych z powodów ideologicznych lub, co gorsza, z kalkulacji politycznej walczy z wykonywaną przez nas pracą i robi wszystko, co w ich mocy, aby ją rozmontować. Myślę tu o liście wysokiej rangi przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (Josepa - red.) Borrella"

– powiedziała.

Borrell wysłał list do frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim, w którym - jak napisał "Il Giornale" - "grozi bojkotem i unieważnieniem porozumienia z Tunezją, ponieważ nie wykonano odpowiednich kroków w ramach procedury przyjmowania tego memorandum".

Według gazety "najwyższy przedstawiciel frakcji socjalistycznej w UE nie zawahał się rozpętać wojny w Komisji, aby sabotować memorandum (o współpracy z Tunezją - red.) i postawić Włochy w trudnej sytuacji. Ta wojna, która udaje obronę praw człowieka, doprowadziła do przybycia w kilka dni 7 tysięcy migrantów wyrzuconych przez statki handlarzy ludźmi".

„Hybrydowa wojna Borrella i europejskiej lewicy ma wiele innych niejasnych aspektów. Bo list Borrella zaledwie o 5 dni poprzedza decyzję niemieckiej minister spraw wewnętrznych, socjaldemokratki Nancy Faeser, która ogłasza unieważnienie porozumień w sprawie przyjmowania imigrantów z Włoch".

Na początku lata przewodnicząca Komisji Europejskiej i dwóch szefów rządów (Mark Rutte z Holandii i włoska premier Giorgia Meloni) odwiedzili Tunezję dwukrotnie w ciągu pięciu tygodni, obiecując jej 255 mln euro.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Josep Borrell #Giorgia Meloni #Włochy #Tunezja

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo