Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Blinken odwiedzi Chiny. Wśród tematów wojny i... cła na stal

Rzecznik chińskiego MSZ Lin Jian przyznał w czwartek, że Chiny z zadowoleniem przyjmują nadchodzącą wizytę sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, pośrednio potwierdzając doniesienia medialne, mówiące, że szef amerykańskiej dyplomacji uda się do Pekinu w przyszłym tygodniu.

Antony Blinken
By U.S. Secretary of Defense - 221206-D-TT977-0131 - Commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=126392280

"Chiny z zadowoleniem przyjmują wizytę sekretarza stanu Blinkena w Chinach w ciągu najbliższych kilku dni. W tej chwili nie mam więcej informacji do przekazania" – powiedział Lin podczas codziennego briefingu.

Jak ujawnił w środę portal Politico, powołując się na trzech amerykańskich dyplomatów, Blinken wyruszy 23 kwietnia w czterodniową podróż do ChRL, gdzie spotka się z wyższymi rangą chińskimi urzędnikami.

Wizyta ta została uzgodniona podczas rozmowy telefonicznej między chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i prezydentem USA Joe Bidenem 2 kwietnia, choć wówczas nie sprecyzowano jej terminu.

Podróż Blinkena, druga od czerwca 2023 roku, odbędzie się w obliczu rosnących napięć między dwiema największymi gospodarkami świata, w tym w kontekście sporów handlowych, zbliżenia Chin z Rosją i sytuacji na Morzu Południowochińskim.

W ubiegłym tygodniu doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan wyraził niepokój związany ze wsparciem Chin dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, choć przyznał, że USA nie mają dowodów na to, aby Chiny dostarczały bezpośrednio pomoc wojskową dla Rosji, która prowadzi wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie.

Z kolei w środę Biden zarzucił ChRL stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych i subsydiowanie nadmiernej produkcji stali w chińskich zakładach, nie wykluczając potrojenia ceł na chińską stal i aluminium.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Antony Blinken #Chiny #USA

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo