Białoruska dyktatura likwiduje związki zawodowe

„Niezależnych związków zawodowych już nie ma” – wynika z informacji portalu Radio Swaboda. Białoruski Sąd Najwyższy zlikwidował szereg niezależnych związków zawodowych.

By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=119742246

Sąd Najwyższy na wniosek prokuratury generalnej zlikwidował szereg niezależnych organizacji związkowych, w tym działających w sektorze metalowym, petrochemicznym, energetycznym i transportowym. Zlikwidowany został także Białoruski Kongres Demokratycznych Związków Zawodowych.

Wcześniej, jak przypominają media, zamknięto już niektóre organizacje związkowe, a w kwietniu doszło do zatrzymania co najmniej 19 działaczy niezależnego ruchu związkowego. Niektórzy, jak pisze portal Zerkalo.io, wciąż są za kratami.

Prokuratura generalna Białorusi dopatrzyła się w działalności niekontrolowanych przez państwo związków zawodowych m.in. „uczestnictwa w działaniach destrukcyjnych, masowych zgromadzeniach, naruszających porządek publiczny”. Zgodnie z propagandową wersją kolportowaną przez proreżimowe białoruskie media, działacze związkowi mieli również „rozpowszechniać ekstremistyczne treści informacyjne”.

We wszystkich przypadkach działalności niezgodnej z prawem wszczęto postępowania karne i podjęto środki postępowania administracyjnego.
- poinformowała prokuratura reżimu Łukaszenki.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo