Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Białoruś planuje uruchomienie elektrowni atomowej. Litwa rozdała już 4 mln tabletek z jodem

Jeszcze w tym roku Białorusini planują uruchomienie elektrowni atomowej w Ostrowcu, około 15 km od granicy z Litwą i nieco ponad 50 km - od jej stolicy, Wilna. Litwini zachowują czujność i ostrożność. Na Litwę dotarło już 4 mln tabletek z jodem, które zostaną rozdane przez uruchomieniem elektrowni.

Elektrownia w Ostrowcu (stan na 2016 r.)
By Renessaince - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52462742

- Powinniśmy zachować czujność i gotowość do reagowania, zwłaszcza, gdy chodzi o ochronę naszych mieszkańców - podkreślał minister zdrowia Aurelijus Veryga w specjalnym komunikacie resortu wydanym 6 maja.

Tabletki jodku potasu, które blokują gromadzenie się radioaktywnego jodu w tarczycy, zmniejszając ryzyko zachorowań na raka tarczycy, mieszkańcy Litwy otrzymają bezpośrednio przed uruchomieniem centrali atomowej w położonym na Białorusi Ostrowcu, zbudowanej tuż przy granicy z Litwą. Przed wszystkim zostaną one udostępnione tym, którzy mieszkają w promieniu 30 kilometrów od tej elektrowni jądrowej.

Białoruskie ministerstwo energetyki poinformowało w tym tygodniu, że do powstającej elektrowni dostarczono już pierwszy ładunek paliwa jądrowego. Zaniepokojone tym władze Litwy wezwały Mińsk, by nie dokonywać załadunku paliwa, zanim nie zostaną wdrożone wszystkie zalecenia międzynarodowych ekspertów dotyczące bezpieczeństwa nowo powstałej siłowni jądrowej.

Elektrownia atomowa w Ostrowcu, zlokalizowana 50 km od Wilna, składa się z dwóch rosyjskich bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2,4 tys. megawatów. Źródłem zaopatrzenia w wodę do systemów chłodzenia będzie rzeka Wilia płynąca w kierunku litewskiej stolicy. Eksploatacja pierwszego bloku ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Litwa od lat protestuje przeciwko budowie siłowni jądrowej w Ostrowcu. Alarmuje, że powstający obiekt jest niebezpieczny, zagraża bezpieczeństwu narodowemu, środowisku naturalnemu i mieszkańcom Litwy.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#elektrownia atomowa #Białoruś #Litwa #Ostrowiec

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
maa
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo