Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Belgia: coraz więcej ataków na żydowskich uczniów

W antwerpskich szkołach uczniowie pochodzenia żydowskiego są opluwani, atakowani i wyzywani, a niektóre placówki zupełnie nie reagują - oświadczył gubernator Antwerpii Cathy Berx, który zapowiedział podjęcie interwencji w tej sprawie.

Antysemityzm
flickr.com/Quinn Dombrowski/ - CC BY-SA 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Antysemityzm w Antwerpii

Sytuacja w Antwerpii, gdzie mieszka wielu Żydów, wydaje się być szczególnie napięta. "Dziecko żydowskie zostało zepchnięte z roweru, mężczyzna został kopnięty w brzuch, inny bez powodu został uderzony w twarz" - przekazała niedawno Shmira, żydowska organizacja, zrzeszająca wolontariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo społeczności żydowskiej w Antwerpii.

Obecnie gubernator Berx ostrzega przed rosnącym antysemityzmem wobec dzieci. Powiedziała ona podczas spotkania w Albert Park, gdzie w niedzielę zebrało się kilkuset Żydów, aby potępić antysemityzm, że problem zaczyna się nasilać.

„Doszło do tego, że na krzesłach żydowskich dziewczynek umieszczane są swastyki” – mówiła Berx i zapowiedziała, że będzie interweniowała w szkołach, które nie reagują na antysemickie incydenty.

Tymczasem od początku konfliktu w Strefie Gazy, w Belgii zanotowano pięć razy więcej doniesień o przejawach antysemityzmu - informował w ubiegłym tygodniu dziennik "Het Laatste Nieuws". W belgijskich miastach narasta antysemityzm i mieszkający w nich Żydzi obawiają się o swoje bezpieczeństwo – uważa również burmistrz Brukseli Philippe Close.

W ubiegłym tygodniu rządowa agencja ds. analizy zagrożeń (OCAD) stwierdziła, iż w ostatnim czasie wyraźnie wzrosła liczba zgłoszeń o groźbach wobec społeczności żydowskiej.

„Wśród służb panuje zwiększona czujność” – przekazał mediom szef OCAD Gert Vercauteren. Jego zdaniem społeczność żydowska jest bardzo zaniepokojona obecną sytuacją, a „w powietrzu czuć nerwowość”.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Belgia #antysemityzm #Żydzi

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo