Bodnar kontra Giertych » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Austin: NATO nie rozszerzy się w najbliższej przyszłości

Nie widzę żadnego pragnienia lub oznak, które wskazywałyby, by miało dojść do rozszerzenia NATO w najbliższej przyszłości - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin. Dodał jednak, że Władimir Putin nie ma prawa dyktować Ukrainie, co ma zrobić, by doszło do pokoju.

Lloyd Austin
U.S. Secretary of Defense CCA 2.0 - Wikipedia Commons

Putin oświadczył w piątek na spotkaniu z kierownictwem MSZ w Moskwie, że armia rosyjska wstrzyma ogień, jeśli ukraińskie wojska wycofają się z anektowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów, a Kijów zobowiąże się do niewstępowania do NATO.

Pytany o tę propozycję szef amerykańskiego resortu obrony podkreślił, że Putin nielegalnie okupuje suwerenne terytorium Ukrainy.

"Nie ma więc prawa dyktować Ukrainie, co ta powinna zrobić, by doszło do zawarcia pokoju"

- powiedział Austin w Brukseli, gdzie wziął udział w posiedzeniu ministrów obrony krajów członkowskich NATO.

"Putin może zakończyć tę wojnę każdego dnia, gdyby tylko zechciał. Wzywamy go do tego - by opuścił ukraińskie terytorium" - dodał.

Pytany o potencjalne rozszerzenie NATO uznał, że nie widzi żadnego pragnienia lub oznak wśród obecnych sojuszników, które wskazywałyby, by miało dojść do rozszerzenia NATO w najbliższej przyszłości.

"Zawsze będą kraje, które chcą wstąpić ze względu na wartości, które Sojusz wyznaje, i zobowiązania, które wobec siebie składamy - ochrony terytorium każdego z krajów" - mówił. Ale jest to sojusz obronny i w mojej ocenie sojusznicy w najbliższym czasie będą chcieli się skupić na ustabilizowaniu sytuacji i dopracowywać nasze plany. A więc robić to, co robiliśmy podczas tego spotkania" - zaznaczył.

W sobotę pod Lucerną rozpocznie się dwudniowa konferencja w sprawie pokoju na Ukrainie. W Szwajcarii pojawić mają się przedstawiciele ponad 100 krajów, lecz zaproszenie Ukrainy odrzucił m.in. przywódca Chin Xi Jinping.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo