Atak rakietowy w Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska poinformowała w sobotę o odparciu ataku rakietowego na swoją stolicę oraz dronów wyładowanych materiałami wybuchowymi na swoją południową prowincję. O ataki oskarżyła jemeńskich rebeliantów Huti.

B.alotaby, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Według władz saudyjskich popierani przez Iran Huti wystrzelili balistyczny pocisk rakietowy na Rijad i cztery wyładowane materiałami wybuchowymi drony na cele w prowincji Jizan. Brak informacji o ofiarach lub zniszczeniach.

Rebelianci nie ustosunkowali się dotychczas do tych informacji.

Informacje o ataku napłynęły w okresie znacznego wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie. W piątek silna eksplozja poważnie uszkodziła izraelski statek w Zatoce Omańskiej, co ponownie dało asumpt do niepokojów o bezpieczeństwo żeglugi na tym strategicznie ważnym szlaku żeglugowym.

W 2019 r. w rejonie Zatoki Perskiej doszło do serii ataków na tankowce z ropą, o które podejrzewany był Iran. Teheran odrzucał te oskarżenia.

W toczącej się od wielu lat wojnie domowej w Jemenie koalicja pod przewodem Arabii Saudyjskiej walczy z popieranymi przez Iran rebeliantami, którzy ostatnio odnieśli znaczne sukcesy, udało im się nawet zająć stolicę kraju Sanę.

Wojna spowodowała olbrzymie starty i cierpienia ludności cywilnej oraz bezprecedensowy kryzys humanitarny.

Według rzecznika saudyjskiej koalicji walczącej z rebeliantami, płk. Turki al-Maliki "Huti próbują systematycznie i rozmyślnie atakować ludność cywilną".

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Arabia Saudyjska #atak #rakiety

albicla.com@adriansiwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo