Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Atak na konsulat RP w Łucku. SBU nie wyklucza zamachu terrorystycznego. NOWE FAKTY

W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy. Informację potwierdził konsul RP w tym mieście, Krzysztof Sawicki.

TVP Info print screen
W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy. Informację potwierdził konsul RP w tym mieście, Krzysztof Sawicki. O prowokacji zbrojnej mówił również szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. Z najnowszych informacji wynika, że do ataku na polski konsulat użyto ręcznego granatnika przeciwpancernego produkcji sowieckiej.

Budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał. Łuckie media donoszą, że eksplozja była tak głośna, że słychać ją było w położonej w odległości 6 kilometrów od miasta wsi Boratyn. Na miejsce zdarzenia przybyła policja i śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

- Jestem oburzony prowokacją zbrojną wobec Konsulatu Generalnego RP w Łucku. Podłość tych, którzy przeciwko przyjaźni Ukrainy z Polską. Robimy wszystko aby sprawców ukarać – napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin.  

CZYTAJ WIĘCEJ: Szef ukraińskiego MSZ potępia ostrzelanie polskiego konsulatu w Łucku: Robimy wszystko aby sprawców ukarać

Tymczasem Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy informuje, że jest w stałym kontakcie z administracją prezydenta Ukrainy. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski oznajmił, że strona polska została poinformowana, że prezydent Petro Poroszenko potępił atak na polski konsulat.

CZYTAJ WIĘCEJ: Oświadczenie SBU o ostrzale Konsulatu RP w Łucku

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju –..
 

- Prezydent zdecydowanie potępił ostrzał Konsulatu Generalnego Polski w Łucku i polecił organom porządku natychmiastowe użycie wszelkich środków dla wyjaśnienia tego incydentu i odnalezienia winnych – napisał na Facebooku rzecznik prezydenta Ukrainy Swiatosław Cehołko na Facebooku.


Jednocześnie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nie wykluczyła, że był to atak terrorystyczny.

Poniżej publikujemy zdjęcie ukazujące pocisk, którym ostrzelano polski konsulat w Łucku:


Z informacji podanych przez portal volyn24.com wynika, że polski konsulat został ostrzelany z RPG-18 - radzieckiego jednorazowego ręcznego granatnika przeciwpancernego opracowanego na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.

RPG-18 jest bronią jednorazowego użytku i składa się z wyrzutni oraz fabrycznie umieszczonego tam pocisku. Granatnik jest wzorowany na amerykańskim M72 LAW. RPG-18 jest transportowany w stanie złożonym i przed wystrzałem broń musi być rozłożona poprzez wysunięcie lufy. Do dnia dzisiejszego wyprodukowano około 1,5 milionów granatników, które były używane przez Armię Radziecką, Nationale Volksarmee i liczne formacje partyzanckie.
 
Przy trafieniu w cel pod odpowiednim kątem pocisk wystrzelony z granatnika jest w stanie przebić pancerz o grubości 150-300 mm.

 Źródło: PAP,volyn24.com,niezalezna.pl

 

#dyplomacja #MSZ #Ukraina #Łuck #konsulat

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

rz
Wczytuję ocenę...
Wideo