Gazeta Polska: Tygrys bez pazurów. MON rządzą Cezary Tomczyk z Mirosławem Różańskim Czytaj więcej!

Schnepf - resortowy ambasador, którego Sikorski wysłał do USA. ZOBACZ DOKUMENTY

Ryszard Schnepf od czterech lat jest ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych.

Marcin Pegaz/Gazeta Polska
Ryszard Schnepf od czterech lat jest ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych. Blisko 60 lat wcześniej do służby dyplomatycznej w Waszyngtonie został skierowany przez sowiecki wywiad wojskowy GRU jego ojciec Maksymilian Sznepf – co ujawniła właśnie „Gazeta Polska”. – Liczę na to, że misja ambasadora wkrótce dobiegnie końca – mówił nam po publikacji „GP” europoseł PiS‑u Kosma Złotowski.

Ryszard Schnepf od czterech lat jest ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych. Blisko 60 lat wcześniej do służby dyplomatycznej w Waszyngtonie został skierowany przez GRU jego ojciec Maksymilian Sznepf, co ujawniła „GP”. Jako rezydent o pseudonimie Czapla oficjalnie miał pełnić obowiązki attaché wojskowego, morskiego i lotniczego przy Ambasadzie PRL w Waszyngtonie.

Ojciec dyplomaty służył w Armii Czerwonej podczas wojny, a po jej zakończeniu zdobył „zasługi” dla komunistycznej władzy w walkach z „bandami”, jak propaganda komunistyczna określała Żołnierzy Niezłomnych walczących z sowieckim najeźdźcą.

Również matka ambasadora Alicja Schnepf była związana z bezpieką systemu komunistycznego. Była m.in. funkcjonariuszem wrocławskiej placówki Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, po czym przeniosła się do pracy w warszawskiej centrali MBP.

– Gdyby to ode mnie zależało, pan Schnepf nie pełniłby dłużej funkcji polskiego ambasadora – komentuje sprawę europoseł PiS‑u Kosma Tadeusz Złotowski. – W Polsce w dyplomacji mamy bardzo wiele osób, które są dziećmi urzędników komunistycznych. Mam nadzieję, że to się zmieni. Liczę na to, że misja pana ambasadora Schnepfa wkrótce się skończy – dodaje.

Ambasador Schnepf, pełniąc swoją funkcję, nie zamierza zachowywać się politycznie neutralnie. W ogniu sporu o agenturalną przeszłość Lecha Wałęsy manifestacyjnie opowiedział się po stronie b. prezydenta. Po ujawnieniu w lutym przez IPN zawartości teczki TW „Bolka”, przejętej po śmierci gen. Czesława Kiszczaka, ambasador brylował na balu jednej z organizacji polonijnych. Główną postacią imprezy był gość honorowy – Lech Wałęsa. Ambasador prezentował się tam wraz z żoną – dziennikarką Dorotą Wysocką-Schnepf. To redaktor TVP znana jako prowadząca w latach 2004–2013 główne wydanie „Wiadomości” TVP. Jak dowiedziała się „Codzienna”, dziennikarka w tym roku nie wykonywała dla TVP żadnych prac.

Gdy w 2012 r. Radosław Sikorski wysyłał Schnepfa do USA w roli ambasadora, opozycja z PiS‑u była temu przeciwna.

– Mieliśmy sporo uwag do Schnepfa, jak i wielu innych dyplomatów wysyłanych przez Radosława Sikorskiego na placówki RP za granicą – dodał europoseł Kosma Złotowski.

Najważniejsze zastrzeżenia wobec Schnepfa w 2012 r. dotyczyły jego braku lojalności wobec rządu i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zaprezentowanego w 2006 r. przez ówczesnego pełnomocnika ministra spraw zagranicznych. Była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga w debacie nad jego kandydaturą na ambasadora przypomniała, że wbrew wspólnemu stanowisku władz polskich Schnepf zaproponował wówczas (w 2006 r.) udział naszego kraju w budowie Gazociągu Północnego. Mimo to większość sejmowa przeforsowała jego kandydaturę.

KLIKNIJ I ZOBACZ DOKUMENTY:

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Maciej Marosz
Wczytuję ocenę...
Wideo