Gazeta Polska UJAWNIA: ochroniarz Jaruzelskiego „silnym człowiekiem” Tuska! Czytaj więcej!

Polonia powinna być w Senacie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że Polacy mieszkający za granicą powinni mieć swoją reprezentację w Senacie. Propozycję ogłoszono na spotkaniu w Londynie organizowanym m.in.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że Polacy mieszkający za granicą powinni mieć swoją reprezentację w Senacie. Propozycję ogłoszono na spotkaniu w Londynie organizowanym m.in. przez klub „Gazety Polskiej”.

Wczoraj list Jarosława Kaczyńskiego Karski na spotkaniu w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym poseł PiS Karol Karski.
- W pracach konstytucyjnych nad nową formułą Senatu zadbamy o uwzględnienie w konstrukcji izby 5 mandatów reprezentujących obywateli zamieszkałych poza krajem i zaproponujemy, wzorem Włoch, ich wybór w okręgach jednomandatowych w ujęciu terytorialnym - napisał prezes PiS.

Zapowiedział też, że przyszły rząd Prawa i Sprawiedliwości dokona oceny sytuacji tzw. nowej emigracji, przez co rozumie polskich imigrantów w UE, i będzie ściśle egzekwował zasadę unijnej polityki językowej.
- Zgodnie z nią imigrant powinien opanować język kraju, w którym przebywa, a z kolei ten kraj jest obowiązany zagwarantować imigrantowi możliwość nauki języka ojczystego - wyjaśnił szef PiS w liście.

Innym celem polityki PiS wobec polskich imigrantów jest "doprowadzenie do maksymalnego usprawnienia systemu uznawania wykształcenia zdobytego za granicą. Ułatwi to kontynuację edukacji w Polsce na kolejnych poziomach".

Prezes PiS za ważne zadanie uznaje też "rozbudowanie sieci placówek konsularnych oraz dostosowanie ich struktur i funkcji do potrzeb związanych z migracją zarobkową Polaków - zarówno z ich pobytem za granicą, jak i z powrotem do kraju".

Spotkanie w POSK zostało zorganizowane przez klub "Gazety Polskiej" i portal Barkadia.net.

 Źródło:

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo