Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych

23 sierpnia obchodzony będzie po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych w Europie.

23 sierpnia obchodzony będzie po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych w Europie. Jego główne obchody odbędą się w Muzeum Powstania Warszawskiego - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Kwiatkowski spotkał się w Łodzi z ministrem sprawiedliwości Węgier Tiborem Navracsicsem. W trakcie spotkania doszło do symbolicznego przekazania przez Węgry stronie polskiej prezydencji w obszarze wymiaru sprawiedliwości.

Kwiatkowski przypomniał, że już na początku 2010 roku oba resorty podpisały memorandum o współpracy, która będzie nadal kontynuowana. Dlatego - jak mówił - ma nadzieję, że po zakończeniu polskiej prezydencji będzie mógł powiedzieć, że rok 2011 był udanym rokiem prezydencji krajów Europy Środkowej w Unii Europejskiej.

Mówiąc o prezydencji Węgier szef resortu wspomniał o jej „symbolicznym sukcesie”.

- W czerwcu prezydencja węgierska zakończyła się przyjęciem konkluzji wszystkich ministrów sprawiedliwości UE o ustanowieniu 23 sierpnia Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych w Europie - mówił Kwiatkowski.

Przypomniał, że Europa Środkowa była w sposób szczególny doświadczona komunizmem i nazizmem.

Dodał, że po raz pierwszy Europa ten dzień będzie obchodzić w Polsce. 23 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego spotkają się ministrowie sprawiedliwości z całego kontynentu. Zaznaczył, że będzie to nie tylko konferencja polityczna, ale i naukowa. W tej ostatniej uczestniczyć mają przedstawiciele instytutów badawczych totalitaryzmów z całej Europy.

Zdaniem Tibora Navracsica zarówno węgierska, jak i polska prezydencja ma „historyczną możliwość podniesienia prestiżu regionu jakim jest Europa Środkowa”. Zwrócił uwagę, że Węgrzy skupili się na „ludzkim wymiarze prawa”.

 Źródło:

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo